Przejdź do głównej zawartości

Michaił Czigorin - trudne dzieciństwo

Michaił Czigorin - trudne dzieciństwo
"Tschigorin"
Licencja Domena publiczna
na podstawie Wikimedia Commons.

W listopadzie minęła 165 rocznica urodzin znanego rosyjskiego Mistrza Szachowego Michaiła Czigorina.

Warto przypomnieć jego osobę bo była to barwna i ciekawa postać.
Zanim mały Misza stał się wybitnym szachistą przeszedł ciężką szkołę życia. Kiedy miał 6 lat zmarła mu matka i trafił do sierocińca. Panowała tam ostra dyscyplina, stosowano kary cielesne a niepokorny Czigorin popadał w konflikty z innymi wychowankami.
Na jego szczęście, w jednym z ośrodków jednym z nauczycieli był zapalony szachista, który nauczył niepokornego chłopca grać w szachy.
Wkrótce w sierocińcu wybuchł bunt wychowanków w związku z stosowanymi tam okrutnymi metodami wychowawczymi. Czigorin wraz z kilkoma innym chłopcami został wydalony ze schroniska.
Na szczęście przyszły Mistrz znalazł pracę jako urzędnik na.... posterunku policji. To nie za bardzo pomagało w podnoszeniu umiejętności szachowych ale tu po raz kolejny mu się poszczęściło. W pobliżu jego miejsca pracy w St. Petersburgu znajdowała się kawiarnia "Domenic", gdzie spotykali się miłośnicy 64 pół.
Michaił Chigorin szybko stał się najpierw najsilniejszym szachistą wśród bywalców kawiarni, potem najlepszym w stolicy Rosji, a wkrótce i w całym imperium rosyjskim. Jego młodzieńcze przeżycia przełożył się na styl jego gry - zaczepny, kombinacyjny. Największą przyjemność sprawiało mu poświęcenie materiału, przejęcie inicjatywy i atak na króla przeciwnika.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł