Przejdź do głównej zawartości

Lucas Chess - darmowy program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja finalna 9.08

Ukazała się nowa wersja doskonałego programu do treningu i podnoszenia umiejętności szachowych.

Wydaje się nawet, że dostępne na rynku produkty komercyjne nie są dużo lepsze od Lucas Chess.

Ponadto programów służących do profesjonalnego treningu szachowego jest jak na lekarstwo. 

Autorzy programu nie próżnują i stale go rozwijają. Stąd często pojawiają się jego kolejne wersje, wyposażane w nowe funkcje.

 
Po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie i co trzeba przyznać - dla treningu szachowego są bardzo przydatne. Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już zainstalowanych 36 na czele ze Stockfishem).
Oczywiście można doinstalować nowe silniki UCI, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować.

Program ma też wbudowane partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów. Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym. 

Przydatne jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach). 
Funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów. 

Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera. Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn. Za pomocą programu można rozgrywać turnieje silników szachowych. LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości. 

Wersja portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi. Najnowsza wersja zawiera szereg ważnych poprawek, zalecane jest szybkie uaktualnienie programu! 


LucasChess - download


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł