Przejdź do głównej zawartości

Sukcesy szachistów z Elbląga w mistrzostwach Polski juniorów w szachach, czyli trochę prywaty :)

Dziś zacznę trochę od prywaty, czyli od sukcesów szachistów z Elbląga.

Dlaczego prywaty?
Bo mam szachowy sentyment do tego miasta od czasów kiedy pełniłem tam funkcję vice-prezesa a później prezesa OZSzach (za czasów województwa elbląskiego).
Szachy w tym okręgu miały się dobrze, a młodzi szachiści z Elbląga, Malborka czy Kwidzyna liczyli się w kraju.

Dlatego cieszę się, że po latach posuchy w Elblągu pojawili się młodzi obiecujący szachiści, którzy odnoszą sukcesy w kraju. Przypomniał mi o tym Mariusz Ściwiarski, którego wielkim udziałem są sukcesy Lidki Czarneckiej, i który przy okazji podesłał zdjęcia z sali gry.


Ogromny sukces osiągnął Igor Janik
Młody elblążanin został Mistrzem Polski do lat 16 w szachach błyskawicznych (wyniki tutaj) i vice-Mistrzem Polski w szachach szybkich.
Pamiętam tego chłopca sprzed kilku lat, kiedy po dobrze rozegranej za mną partii P-15' na turnieju w Elblągu zaproponował mi remis. 
Udało mi się go "oszukać" w równej końcówce, co jak wiadomo u juniorów jest najsłabszym elementem wiedzy szachowej.
Dzisiaj z pewnością to ja marzyłbym o remisie :)


No i Lidka Czarnecka, taka fajna dziewczynka z zacięciem szachowym trenowana przez Mariusza Ściwiarskiego. Ona po prostu kocha grać!
Zdobyła tytuł vice-Mistrzyni Polski dziewcząt do lat 12 (wyniki tutaj) choć wygrała bezpośredni pojedynek z samą mistrzynią.


Mam nadzieję, że z w/w zawodników szachy w Elblągu, jak i te w Polsce będą miały jeszcze pociechę!
A na razie gratulacje!
A dla Mariusza Ściwiarskiego pozdrowienia i podziękowania za nadesłane zdjęcia.

J.S.  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł