Wyniki końcowe Mistrzostw Polski kobiet w szachach i moja subiektywna ocena turnieju


Zacznę od tego, że tegoroczne Mistrzostwa Polski kobiet w szachach były bardzo ciekawe. A wiem co mówię, bo spędziłam (B.S.) praktycznie całe 9 dni obserwując zmagania dziewczyn na żywo. W każdym bądź razie po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią czuć było u Pań ogromną chęć gry.

🥇Karina Cyfka - wielkie gratulacje i słowa uznania. Wywalczyć złoty medal po dogrywce będąc w zaawansowanej ciąży  - to wielki wyczyn. Z drugiej strony komentatorzy uśmiechali się że każdą partię grała w przewadze.
Karina zwyciężyła siłą spokoju. Cały turniej grała równo,bez jakiś większych wpadek. Teraz czas odpocząć i przygotować się do porodu.

🥈Kaludia Kulon - pewnie przed rozpoczęciem zawodów srebrny medal brałaby w ciemno pamiętając swój tragiczny występ sprzed roku. Start miała znakomity - 5,5 pkt. z 6. Wszystko jej wychodziło, aż przyszły porażki z Joanną Majdan i Patrycją Waszczuk. W dogrywce miała ogromne szanse na zwycięstwo, wygrywała forsownie w pierwszej partii, ale pomyliła posunięcia skoczkiem.
Gratulacje za srebrny medal!

🥉Joanna Majdan -  początek miała nienajlepszy, ale to ona ustawiła turniej (zwycięstwa z Soćko i Kulon). Bardzo cieszyła się z medalu, widać było u niej wielkie wzruszenie. 
Zagrała kilka dobrych partii, ale zdarzały się przeoczenia. Mam nadzieję że na dobre zagości w kadrze i wróci do formy kiedy była podporą drużyny narodowej.
Gratulacje za brąz!

4 miejsce: Jolanta Zawadzka - prawdziwa wojowniczka. Jedyny remis na tych mistrzostwach uzyskała (po bojowej partii) w ostatniej rundzie. Wydaje się, że Jola była bez formy, a mimo to potrafiła wolą walki uzyskać całkiem dobry wynik. Jej partie były ciekawe, cały czas coś się działo na szachownicy a przeciwniczki Joli były zawsze pod silną presją.

5 miejsce: Alicja Śliwicka - cierpliwa jak mróweczka. Tak mi się skojarzyło, kiedy obserwowałam jak Alicja starała się "wyciskać" z pozycji wszystko co możliwe. Jak choćby w ostatnie partii z Partycją Waszczuk. Podobało mi się również że grała bojowe szachy, bez respektu dla bardziej doświadczonych rywalek. Bardzo dobry występ.

6 miejsce: Monika Soćko - jak dla tak wspaniałej zawodniczki to miejsce bardzo złe. 50% wynik i zaledwie jedna wygrana partia. Jak obserwowałam jej partie, to zauważyłam, że popełnia nieraz proste przeoczenia. Niech Monika jak najszybciej zapomni o tym turnieju i szybko wraca do formy bo jest potrzebna w kadrze.

7 miejsce: Patrycja Waszczuk - najmłodsza uczestniczka Mistrzostw i wschodząca gwiazda polskich szachów (przynajmniej mam taką nadzieję). Grała bardzo ciekawe szachy, widać było siłę gry i brak kompleksów. Pokonała Klaudię Kulon i Jolę Zawadzką. Moim zdaniem jej piętą achillesową jest przygotowanie debiutowe - dostawała na starcie słabe pozycje i później musiała nadrabiać kombinacyjną grą w strefie środkowej. PZSzach powinien w nią zainwestować, będzie Polska z niej miała pociechę.

8 miejsce: Honorata Kucharska - młodziutka debiutantka. Przyjemnie patrzyło się na jej grę a także na rozmowy i analizy z prowadzącymi. Podobało mi się, kiedy Zbigniew Pakleza próbował podczas jednej z analiz wytykać jej błędy a ona bez skrępowania powiedziała: "myślałam, że przyszłam analizować partię a tu dostaję darmowe lekcje od arcymistrza". Trzeba było widzieć minę komentatora 😃. 
Świetne przygotowanie do turnieju, tak debiutowo jak i mentalnie - czeka ją wielka przyszłość.

9 miejsce: Julia Antolak - ciekawa debiutantka. Julia w ostatnim czasie zrobiła duże postępy. Być może sprawiła to gra w niemieckiej Bundeslidze szachowej, gdzie spotykała się z mocnymi rywalkami. W wielu partiach miała świetne pomysły, ale moim zdaniem brakowało jej pewności siebie. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości i Julka w następnych mistrzostwach pokaże "lwi pazur".  

10 miejsce: Anna Kubicka - mistrzyni niewykorzystanych szans. Ania otrzymywała pozycje jak marzenie, widać że drzemie w niej ogromny potencjał. Znajdowała znakomite ruchy, by chwilę później zrobić wielkiego babola. Powinna poprawić gospodarowanie czasem, bo właśnie w niedoczasach "wypuszczała" wygrane czy lepsze pozycje.    

Na koniec koniecznie muszę dodać, że wszystkie Panie grające w Mistrzostwach Polski to świetne zawodniczki i bardzo się cieszę, że Polski Związek Szachowy stanął na wysokości zadania, stworzył dobre warunki do gry i zapewnił niezłe nagrody.
Słowa uznania należą się również dla organizatorów z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Zbigniewa Paklezy który w fajny sposób, z humorem prowadził relację na żywo.


Komentarze

  1. Ta Karina to dziwna kobieta. na chessbomb przynajmniej tak komentowali?!

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.