niedziela, 31 marca 2019

Grają w szachy na Florydzie!

Na Florydzie grają w szachy że fiu fiu 😂

Foto: Florida International University

A FIU, to skrót Florida International University, gdzie kwitnie życie szachowe. Nam spodobała się wypowiedź jednego ze studentów na pytanie co dały mu w życiu szachy:

„ Szachy nauczyły mnie improwizacji, strategii i cierpliwości"

Zgadzamy się z młodzieńcem, że szachy potrafią nauczyć wielu przydatnych w życiu rzeczy.

Więcej w artykule (j.ang.) - tutaj

sobota, 30 marca 2019

Kacper Piorun brązowym medalistą Mistrzostw Europy w szachach!


Brawo Kacper Piorun!
Polak przez cały czas był w czołówce, wytrzymał presję do końca i skończył Mistrzostwa Europy na trzecim miejscu!

Brązowy medal to wielkie osiągnięcie naszego arcymistrza. Jednocześnie Kacper udowodnił, że obok Wojtaszka i Duda mamy kolejnego klasowego szachistę.


Na najwyższym stopniu podium stanął Vladislav Artemiev a medal srebrny zdobył Nils Grandelius który podjął ryzyko w ostatniej rundzie, zagrał na wygraną i pokonał Benjamina Gledura z Węgier.
Dobrze finiszował Mateusz Bartel, który zajął ostatecznie 20 miejsce.


Strona Mistrzostw Europy w szachach




piątek, 29 marca 2019

V Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stare Pole - 13 kwietnia 2019r.

13 kwietnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu
w Starym Polu odbędzie się V Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stare Pole


Wszystkich miłośników szachów zapraszamy do zgłaszania się do turnieju na stronie http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_519/.


Więcej informacji na plakacie oraz w regulaminie na stronie http://www.gokisstarepole.pl/







czwartek, 28 marca 2019

VI Memoriał Vugara Gashimova - 30 marca 9 kwietnia 2019r.


Znakomity skład będzie miał VI Memoriał Vugara Gashimova. Listę startową otwiera sam Magnus Carlsen (ELO=2845).
A dalej też jest nieźle:  
2 Liren Ding 2812
3 Anish Giri 2797
4 Shakhriyar Mamedyarov 2790
5 Viswanathan Anand 2779
6 Alexander Grischuk 2771
7 Teimour Radjabov 2756
8 Sergey Karjakin 2753
9 Veselin Topalov 2740
10 David Navara 2739

Polaków niestety nie ma.


Warto zobaczyć film promocyjny:





Demolito 20181029 wygrywa 2 Ligę silników szachowych JCER edycja XXII, 2019.03.24 - 2019.03.27


Tempo 3' + 3" : Intel Core i7-4710MQ 7,9 GB Mem , 380 Tournament games,
 GUI-Arena 3.5.1,   
133.820 JCER games Book: Perfect 2017Tabela - Scid vs PC

Jarmark szachowy



Jest w czym wybierać!


środa, 27 marca 2019

wtorek, 26 marca 2019

Festiwal Szachowy Steinitza w RPA - 5-7 kwietnia 2019r.

Z ciekawością zaglądamy zawsze na strony informujące o życiu szachowym w Afryce. Tym razem proponujemy zajrzeć na stronę Festiwalu Szachowego Steinitza, który zostanie rozegrany w Republice Południowej Afryki w dniach 5-7 kwietnia 2019r.


Warto zwrócić uwagę na nagrody, są jak na Afrykę zupełnie przyzwoite. W grupie A pula nagród to 10 500 randów a miejsce pierwsze to 4000 randów. Przelicznik jest obecnie taki 1 rand = 26 groszy.  

Strona turnieju    Komunikat



poniedziałek, 25 marca 2019

Hannibal 1.7 wygrał 1 Ligę silników szachowych JCER edycja XXII, 2019.03.20 - 2019.03.24


Tempo 3' + 3" : Intel Core i7-4710MQ 7,9 GB Mem , 380 Tournament games,
 GUI-Arena 3.5.1,   
133.820 JCER games Book: Perfect 2017Tabela - Scid vs PC

"Stary" silnik Hannibal zanotował doskonały wynik i w cuglach awansował do ekstraligi. Nowa wersja silnika Pedone 1.9 zanotowała postęp, jednak nie tak duży jak zapowiadał autor i nie dało to awansu.
Silniki Mars i Ippos dawniej systematycznie grające w ekstraklasie tym razem w środku tabeli. Do 2 Ligi spadają EXchess, Ice i Bobcat.



niedziela, 24 marca 2019

Brawo Kacper Piorun, wygrał w 6 rundzie Mistrzostw Europy w szachach i jest na prowadzeniu!

Jak etiuda wyglądało zakończenie partii Piorun-Berkes w VI rundzie Mistrzostw Europy w szachach w Skopje. 
Ale przyznam się bez bicia, gdy biały pionek stanął po debiucie na c5, to byłem pewien (J.S.) że Polak wygra tą pozycję.
Tu można zobaczyć przebieg partii - LIVE.

Niestety, po bardzo słabej grze przegrał (z Gelfandem) Mateusz Bartel i odpadł z czołówki.








Na półmetku Mistrzostw Europy w szachach dobre miejsca zajmują Kaper Piorun i Mateusz Bartel

W Skopje rozegrano już 5 rund w Mistrzostwach Europy w szachach. Nie chcemy co prawda używać słów że gra tam "drugi garnitur" arcymistrzów, bo byłoby to obraźliwe, ale na pierwszy rzut oka widać, że brakuje tam wielu silnych graczy. W swoich planach startowych tych zawodów nie uwzględnili choćby dwaj najlepsi polscy szachiści: Radek Wojtaszek i Jan-Krzysztof Duda.

Po dniu przerwy dziś rusza runda szósta i na razie mamy powody do zadowolenia bo w czołówce jest Kacper Piorun i Mateusz Bartel.

MSNrTyt
NazwiskoFedRgPkt TB 1  TB 2  TB 3 rtg+/-
113GMRodshtein MaximISR26734,5257712,514,511,7
216GMBerkes FerencHUN26664,5257512,014,511,9
326GMAlekseenko KirillRUS26444,5256812,014,012,8
437GMPiorun KacperPOL26314,5253513,015,511,9
582GMAzarov SergeiBLR25854,0261116,018,013,0
657GMChigaev MaksimRUS26134,0259614,016,011,1
7110GMChristiansen Johan-SebastianNOR25394,0258810,511,514,0
811GMCheparinov IvanGEO26834,0258513,515,06,5
91GMArtemiev VladislavRUS27364,0256614,516,52,6
1023GMGelfand BorisISR26554,0256213,515,56,9
119GMGrandelius NilsSWE26944,0255614,017,04,4
1273GMBartel MateuszPOL26004,0255114,516,09,1
1388GMHracek ZbynekCZE25784,0254711,013,09,9
1459GMErdos ViktorHUN26124,0254312,515,08,1
1532GMLysyj IgorRUS26354,0253912,014,56,8
1639GMRakhmanov AleksandrRUS26294,0253712,014,07,0
1742GMParavyan DavidRUS26274,0253313,015,06,9
1821GMKovalenko IgorLAT26584,0253212,014,05,2
1991GMAleksandrov AleksejBLR25744,0253212,013,59,1
203GMDubov DaniilRUS27034,0252313,014,01,5
2128GMAnton Guijarro DavidESP26434,0252210,512,55,5

Wyniki pozostałych Polaków:
Igor Janik - 3 pkt. i 83 miejsce,
Aleksander Hnydiuk - 2,5 pkt. - 148 miejsce,
Piotr Piesik - 2,5 pkt. - 149 miejsce,
Szymon Gumularz - 2,5 pkt. - 193 miejsce,
Damian Lewtak - 2,5 pkt. - 195 miejsce,
Grzegorz Nasuta - 2,5 pkt. - 216 miejsce,
Mateusz Paszewski - 2 pkt. - 234 miejsce,
Katarzyna Dwilewicz - 1 pkt. - 341 miejsce.

Strona Mistrzostw Europy 


czwartek, 21 marca 2019

Szachowy akcent w sklepie z pamiątkami w Gdańsku

W jednym ze sklepów z pamiątkami położonym na Starym Mieście w Gdańsku napotkaliśmy na ciekawą szachownicę.


Szachownica umieszczona wśród różnych bibelotów wyraźnie się wyróżnia. Jest o tyle ciekawa, że jest umieszczona na okrągłym pudełku - rzadko się to zdarza.


Figur nie dało się zobaczyć, bo sklepik był w momencie robienia zdjęcia jeszcze zamknięty.


wtorek, 19 marca 2019

Turniej Szachowy o puchar Starosty Powiatu Malborskiego - Nowy Staw, 6 kwietnia 2019


Wszystkich zwolenników "królewskiej gry" zachęcamy do udziału w Turnieju Szachowym o puchar Starosty Powiatu Malborskiego.

Turniej odbędzie się 6 kwietnia 2019 r. o godz. 10:00 w galerii Żuławskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Serdecznie zapraszamy :)
Organizatorzy









Strzelce Classic Chess Spring 2019 Strzelce Opolskie - Ratusz 23-24 marca 2019


"Ratusz Strzelce Opolskie" by Iwunka - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 pl na podstawie Wikimedia Commons
Zachęcam do udziału w turnieju w Strzelcach Opolskich w sobotę-niedzielę, 23-24 marca, otwarty dla wszystkich graczy z rankingiem do 2200.
5 rund tempem 60 min. + 30 sek., zaliczany do FIDE, można robić częściowe normy na kat. centralne.

Serwis na http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1487/

Zwiększamy pulę na nagrody!
Postanowiono, że opłaty klasyfikacyjno-rankingowe bierze na siebie organizator, czyli „Strzelec”.
Całość wpisowego przeznaczone zostanie więc na nagrody pieniężne.
Przy udziale już około 25 zawodników, lista nagród może wyglądać następująco:
I – 500 zł
II – 400 zł
II – 300 zł
IV – 200 zł
V – 100 zł

Do tego nagrody rzeczowe.

Pozdrawiam
Henryk Czempiel

poniedziałek, 18 marca 2019

Bezdomny, 8-letni chłopiec wygrywa Turniej Szachowy w Nowym Jorku!


Ten widoczny na zdjęciu chłopiec jeszcze rok temu nie umiał grać w szachy.
Tanitoluwa Adewumi 8-latek który wraz z rodzicami uciekł przed prześladowaniami z Nigerii nauczył się grać w szkolnym kole szachowym. A teraz wygrał stanowy turniej szachowy juniorów w Nowym Jorku i będzie uczestniczył w Mistrzostwach USA.

Genialny mały szachista mieszka z rodzicami i bratem w schronisku dla bezdomnych na Manhattanie, a mimo to pokonał w zawodach dzieci, które mają prywatnych trenerów szachowych!

źródło


Zagraj korespondencyjnie - II TOURNAMENT PABLO ATARS 2019 (VEN) “POR VENEZUELA”




Do turnieju zapisało się już 151 szachistów z 33 krajów.


Opłata wyłącznie przez Paypal - 10 Euro, cesarreyesm@yahoo.es

Koniec zapisów: 28-04-2019. 
Turniej rozgrywany na serwerze ICCF.

Turniej składa się z 9 grup, zależnie od rankingu ICCF.

Lista zgłoszeń:

NROINSIDPAISTIT APELLIDONOMBRERATINGGRUPO
1
63
690557
CUBIMPérez LópezAlberto
2441
1
2
103
240891
ITAIMLucioMauro
2437
1
3
114
130642
CZEIMPeckaJosef
2427
1
4
18
70430
BRAIMMesquitaFausto Monteiro
2413
1
5
94
530083
VENCCMReyes MaldonadoCésar Jesús
2407
1
6
11
85280
GERCCMHöppensteinMichael
2406
1
7
17
88337
GERIMKrachtJörg
2406
1
8
61
750229
BLRIMOsipovAnatoly Vladimirovich
2406
1
9
70
85550
GERIMHameisterRaik
2405
1
10
41
690602
CUB.López SiuJulio Antonio
2402
1
11
120
360341
NORGMHaugenArild
2400
2
12
107
420186
POLSIMBaranowskyTadeusz
2391
2
13
38
81312
GERIMDorerManfred
2388
2
14
75
690606
CUB.Powers RoibalFrank
2387
2
15
74
690507
CUBCCMVertiz GutiérrezPedro Luis
2387
2
16
52
180292
FRACCMDavid-BordierChristophe
2386
2
17
53
180292
FRACCMDavid-BordierChristophe
2386
2
18
54
180292
FRACCMDavid-BordierChristophe
2386
2
19
130
421598
POLCCMSekowskiPawel
2382
2
20
89
510634
USACCMHaraborMihai
2381
2
21
90
510634
USACCMHaraborMihai
2381
2
22
20
81417
GERCCMLukasNorbert
2377
2
23
66
370906
NEDIMLegemaatGert
2376
2
24
67
370906
NEDIMLegemaatGert
2376
2
25
9
429151
POLCCMSzerlakAndrzej
2376
2
26
10
429151
POLCCMSzerlakAndrzej
2376
2
27
77
516628
USACCMMarbourgDenny
2373
2
28
78
516628
USACCMMarbourgDenny
2373
2
29
124
370747
NEDCCMPoellJohan
2371
2
30
106
371318
NEDCCMKoelewijnAlex
2369
2
31
51
421179
POLCCMWoznicaMiroslaw
2369
2
32
79
940829
UKRCCMGalytskyiVolodymyr
2366
2
33
112
85548
GERSIMLeupoldVolker
2366
2
34
88
180455
FRACCMChazaletteJean-Christophe
2359
2
35
40
690485
CUBCCMMenéndezGiraldo
2357
2
36
126
85112
GERSIMSchüppelRalf
2357
2
37
86
141730
RUSCCMIvanovViktor Nikolaevich
2356
2
38
87
141730
RUSCCMIvanovViktor Nikolaevich
2356
2
39
96
421175
POLIMKrzyzanowskyAntoni
2353
2
40
97
421175
POLIMKrzyzanowskyAntoni
2353
2
41
83
690088
CUBSIMHernández MolinaDavid E.
2351
2
42
139
690088
CUBSIMHernández MolinaDavid E.
2351
2
43
46
83125
GER.SchlenterMarco
2350
3
44
102
83301
GER.HauffAndre
2349
3
45
146
82188
GER.RichterWolfgang
2341
3
46
23
85521
GERCCMMildeLars
2340
3
47
98
90467
CANCCMHassimUnes
2337
3
48
136
160017
ESPIMLanz CalaviaJose Maria
2337
3
49
137
160017
ESPIMLanz CalaviaJose Maria
2337
3
50
33
10816
AUT.LorenzBernhard
2336
3
51
6
550126
RSACCMOppermannRon
2335
3
52
5
516926
USACCEByrneMichael
2333
3
53
7
371328
NEDCCMKovalVyacheslav
2330
3
54
73
150554
DENCCMJorgensenBrian
2329
3
55
121
85416
GERCCMHitzegradJürgen
2325
3
56
115
160669
ESPCCEAlfaro de HombreJosé Manuel
2319
3
57
116
160669
ESPCCEAlfaro de HombreJosé Manuel
2319
3
58
35
421200
POLCCESannerZdzislaw
2314
3
59
49
181257
FRACCMGarauBernard
2313
3
60
50
181257
FRACCMGarauBernard
2313
3
61
141
20840
ARGCCMSoutoAlejandro
2313
3
62
72
40429
BELIMVan TrichtMarcel
2312
3
63
82
83746
ESPCCMGutiérrez DopinoJosé María
2311
3
64
1
530218
VEN.GraterolServelión
2309
3
65
80
81380
GERIMHamannHenner
2307
3
66
36
86185
GERCCEKöhlRudolf
2305
3
67
104
421382
POLCCEWójcikWieslaw
2305
3
68
105
421382
POLCCEWójcikWieslaw
2305
3
69
16
180504
FRACCEBobelPhilippe
2302
3
70
142
210847
ENG.GroblerDavid J.
2301
3
71
143
210847
ENG.GroblerDavid J.
2301
3
72
128
420431
POL.PazderskiLudwik
2301
3
73
42
690589
CUB.Rodríguez LópezRoberto Carlos
2300
4
74
22
451450
SWE.ZeghachovDjamel
2299
4
75
68
530050
VENCCEGuaimareCarlos Luis
2297
4
76
28
81937
GERSIMKrügerHilmar
2295
4
77
29
81937
GERSIMKrügerHilmar
2295
4
78
36
85766
GER.MondryMathias
2292
4
79
32
514948
USACCERelyeaAlexander
2292
4
80
37
82206
GERCCERosenhöferThomas
2290
4
81
150
161671
ESP.Pastor CutillasAntonio
2288
4
82
151
161671
ESP.Pastor CutillasAntonio
2288
4
83
132
144131
RUS.SolovyovVladimir Nikolaevich
2283
4
84
24
516552
USACCEBurmeisterFerdinand
2264
4
85
25
516552
USACCEBurmeisterFerdinand
2264
4
86
93
82490
GER.ZollDetlef
2257
4
87
147
150231
DEN.JensenKristian Rohde
2244
5
88
99
81893
GERCCEKleweWolfgang
2243
5
89
100
81893
GERCCEKleweWolfgang
2243
5
90
15
141588
RUS.KotyurginIgor Aleksandrovich
2238
5
91
21
85268
GER.LukasMaritta
2238
5
92
138
690132
CUB.Corujedo HernándezRafael
2237
5
93
27
480234
SLOCCESeskoMarijan
2232
5
94
117
30105
AUS.TantiJoe G.
2230
5
95
118
30105
AUS.TantiJoe G.
2230
5
96
111
86707
GERCCELemkeBurghard
2226
5
97
110
160699
ESPCCESánchez CarolJesús
2219
5
98
65
510474
USACCEEllisJames R.
2218
5
99
123
379202
NED.MassyGiel
2213
5
100
84
690503
CUB.Cartaya VerdeciaMichael
2210
5
101
95
141794
RUSLIMKolesnikovaKseniya Konstantinovna
2210
5
102
60
181012
FRA.BontemsCyrille
2207
5
103
56
920246
LTU.MamonovasViktoras
2204
5
104
57
920246
LTU.MamonovasViktoras
2204
5
105
113
189129
FRA.SpeisserPatrick
2192
6
106
4
90502
CAN.EganMichael
2185
6
107
149
240652
ITA.SparnaciniStefano
2182
6
108
127
461047
FIN.MäkeläAri
2181
6
109
125
690244
ESP.Rodríguez PérezRené
2163
6
110
71
249117
ITA.PellegrinonFausto
2159
6
111
140
240329
ITA.TramacereSalvatore
2155
6
112
122
180435
FRA.RoynetSylvie
2150
7
113
129
514128
USA.ChilsonSteven W.
2141
7
114
14
371338
NED.PeerdemanNico
2130
7
115
48
10462
AUT.HaidenbauerDietmar
2126
7
116
101
241531
ITA.VisigalliCesare
2112
7
117
85
690604
CUB.Cruz RamírezEliecer
2108
7
118
91
371466
NED.DalenMaiko Van
2107
7
119
92
371466
NED.DalenMaiko Van
2107
7
120
131
141426
RUS.LyashenkoSergey
2102
7
121
108
240393
ITA.NucciLuciano
2099
8
122
64
241262
ITA.CollobianoAlberto
2088
8
123
8
517327
USA.WaltonJohn
2072
8
124
109
900218
CRO.TomasaIvica
2069
8
125
2
86708
GER.ThielKay
2052
8
126
3
86708
GER.ThielKay
2052
8
127
26
510763
SUI.LangFerdinand
2041
9
128
69
270162
ISR.GinzburskyLeonid
2007
9
129
55
90909
CAN.McLeodSylvanus
1990
9
130
148
240747
ITA.GambardellaGerardo
1988
9
131
145
210850
ENG.RyderArthur
1953
9
132
135
420271
POLIMBuczinskiHenryk
1943
10
133
43
230723
HUN.RusznakZoltan
1934
10
134
13
421496
POL.DrusMichal
1915
10
135
19
516696
USA.MoujanPablo
1905
10
136
12
150509
DEN.HjorthJesper
1896
10
137
81
150509
DEN.HjorthJesper
1896
10
138
39
894006
GHA.MaiWolfgang
1863
10
139
47
241265
ITA.SartoriDelfino
1852
10
140
30
30265
AUS.FreireDaniel J.
1845
10
141
31
30265
AUS.FreireDaniel J.
1845
10
142
144
211163
ENG.TymmsJ.D.M.
1844
10
143
58
210729
SCO.CoopeDerek William
1837
10
144
59
210729
SCO.CoopeDerek William
1837
10
145
76
517403
USA.CorbinJohn
1800
10
146
62
750290
BLR.DrobyshevskyVasily Vasilievich
1800
10
147
119
86937
GER.FeldtKlaus Jürgen
1800
10
148
35
86326
GER.NackasHans Jürgen
1782
10
149
44
514669
USA.ToweryBryan
1673
10
150
45
514669
USA.ToweryBryan
1673
10
151
34
90833
CAN.MoisanMarc
1662
10

Organizator: Postal Chess Federation of Venezuela.
  
Nagrody
- 35 EUROS to the winner of each section in groups 1 and 2.
- 30 EUROS to the winner of each section in groups 3 and 4.
- 25 EUROS to the winner of each section in groups 5 and 6.
- 20 EUROS to the winner of each section in groups 7 and 8.
- 15 EUROS to the winner of each section in groups 9 and 10
TO (Organizer): CCM César Jesús Reyes Maldonado (VEN)
TD (Technical Director): IA Juan Martello (ARG)
Group 1:
11-13 players
Cat.: 7-8 (2401-2450 AND MORE)
Group 2:
11-13 players
Cat.: 5-6 (2351-2400)
Group 3:
11-13 players
Cat.: 3-4 (2301-2350)
Group 4:
11-13 players
Cat.: 1-2 (2251-2300)
Team 5:
9-11 players
Cat.: K-L (2201-2250)
Group 6:
9-11 players
Cat.: I-J (2151-2200)
Group 7:
9-11 players
Cat.: G-H (2101-2150)
Group 8:
9-11 players
Cat.: E-F (2051-2100)
Group 9:
9-11 players
Cat.: A-D (1951-2050)
Group 10:
7-9 players
Cat.: Without Category (1950 or less)

Najchętniej czytane wpisy od początku istnienia bloga!