Przejdź do głównej zawartości

Nie żyje Halina Szpakowska, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski kobiet w szachach


Smutna wiadomość dotarła do nas z Tczewa. 24 czerwca 2023 roku zmarła w wieku 95 lat HALINA SZPAKOWSKA, wielokrotna finalistka Mistrzostw Polski kobiet w szachach.
Uroczystości żałobne ŚP. Haliny Szpakowskiej odbędą się 11 lipca 2023 roku o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym św. Józefa w Tczewie. Po mszy nastąpi odprowadzenie urny na Cmentarz przy ul. Gdańskiej w Tczewie.

Życiorys ze strony LO1 w Tczewie:

"24 czerwca 2023 roku zmarła w wieku 95 lat HALINA SZPAKOWSKA wieloletnia nauczycielka matematyki w tczewskich liceach ogólnokształcących: im. Adama Mickiewicza i im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Urodziła się 11 maja 1928 roku w Tczewie w rodzinie o tradycjach nauczycielskich. Ojciec – Alfons Guziński był nauczycielem łaciny, a mama Olga – nauczycielką matematyki. Profesorem matematyki we Lwowie był też dziadek Pani Haliny.
Jak sama mawiała, nie wyobrażała sobie, że mogła wybrać inny zawód. Uważała, że „to dobry zawód dla kobiety – nauczycielka ma czas dla dzieci, mają wspólne wakacje, a od zarabiania pieniędzy są mężowie”.
W 1934 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Tczewie. Po wybuchu II wojny światowej cała rodzina w wyniku ewakuacji przeniosła się do Chełma Lubelskiego. Tam w 1944 roku rozpoczęła naukę w gimnazjum, a po powrocie w 1945 roku do Tczewa uzyskała świadectwo dojrzałości w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym typu humanistycznego.
Ukończyła matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. Pracę nauczycielki rozpoczęła w latach 50-tych w Obornikach koło Poznania. Po powrocie do Tczewa pracowała w Technikum Ekonomicznym, a potem w Technikum Przemysłu Skórzanego w Starogardzie Gdańskim. Kolejne lata to tczewskie licea ogólnokształcące. Od 1961 roku Pani Halina pracowała w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, a od 1967 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie.
W 1972 roku pracowała w zespole opracowującym nowy program nauczania matematyki, za co otrzymała nagrodę Ministra Edukacji.
Odeszła na emeryturę z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w 1983 roku, ale definitywnie przestała pracować w roku 1986.
Halina Szpakowska to człowiek wielu pasji. Była znaną polską szachistką, wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. W latach 1952 – 1961 dziewięciokrotnie wzięła udział w finałach Mistrzostw Polski, zdobywając cztery srebrne i jeden brązowy medal. W 1960 roku zajęła drugie miejsce w turnieju kadry w Łodzi, który był eliminacją do turnieju strefowego.
Inną pasją Pani Haliny było rozwiązywanie krzyżówek. Ta pasja towarzyszyła Jej aż do śmierci.
Halina Szpakowska była barwną osobowością zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów tczewskich liceów. Próbowała zachęcić swoich wychowanków do polubienia matematyki, bo jak mawiała „rozwiązywanie problemów matematycznych zmusza do myślenia, to przyjemność”.
Pozostawiła rzesze absolwentów, którzy zachowali i zachowują Ją we wdzięcznej pamięci.
Była lubianym pedagogiem, ciepłym i bezkonfliktowym, co zyskiwało Jej bezgraniczny szacunek.
Pani Halina Szpakowska miała dwie córki: Ewę i Iwonę. Nie mogło być inaczej w tej rodzinie – obie zostały nauczycielkami."

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download