Altibox Norway Chess, Carlsen wygrał Duda piąty. Nasza ocena występu Polaka

Jaki wariant wybierze Firouzja?

Oceniając występ "naszego" Jana Krzysztofa w Norwegii trzeba go podzielić na dwie części. Pierwsza do czasu zwycięskiej partii z Magnusem Carlsenem gdzie grał naprawdę bardzo źle. I druga faza, nieco lepsza zakończona dość słabym finiszem.

To niemożliwe żeby Janek w tak krótkim czasie zapomniał grać w szachy więc być może zadecydowały inne względy. W tym roku nasz arcymistrz zajął się poważnie nauką, skończył studia, więc pewnie w tym czasie szachy siłą rzeczy były trochę na boku i nic dziwnego że musiał nastąpić spadek formy. Na dodatek Duda nie zniósł dobrze kwarantanny i jak mówił jego trener miał problemy z uchem.
Ale, naszym zdaniem, jest jeszcze inna widoczna sprawa: nienajlepsze przygotowanie debiutowe, dobrze to było widać we wczorajszej partii z Irańczykiem. Polak prawie zawsze musi "nadrabiać" straty z fazy debiutowej. To kosztuje czas, którego później brakuje na grę środkową i końcówkę, mimo genialnej gry w obronie. Jeśli Jan Krzysztof Duda nadal chce zostać Mistrzem Świata w szachach, tu musi mieć wokół siebie cały sztab analityków, kilku arcymistrzów czy mistrzów międzynarodowych pracujących na jego przygotowanie debiutowe.
A przecież pojawiają się coraz to nowe talenty. Taki Alireza Firouzja dwa razy pokonał Dudę w tym turnieju, w drugiej partii zadziwiająco łatwo i wydaje się, że Polak zaczyna mieć kompleks tego siedemnastoletniego szachisty.
Zobaczymy teraz jak Duda wypadnie w kolejnym super-turnieju, choć o zaproszenie tym razem może nie być łatwo 😟

Wyniki końcowe Altibox Norway Chess
1. Carlsen 19.5
2. Firouzja 18.5
3. Aronian 17.5
4. Caruana  15.5
5. Duda 9.5
6. Tari 3.5

Partia Firouzja - Duda z ostatniej partii:


 Komentarze

  1. Zastanawia mnie tylko czy Firouzja w takim razie dysponuje takim sztabem analityków skoro bez problemu uzyskuje w partiach z Dudą przewagę w debiucie - może po prostu ma większy talent i bez specjalnego przygotowania ma większe rozeznanie w tym co dzieje się na szachownicy niż nasz zawodnik - a jeśli tak to biorąc pod uwagę że jest 5 lat młodszy od Dudy to widoki na zdetronizowanie Carlsena ma raczej lepsze Firouzja niż Duda, niestety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, nie mamy szczegółowych informacji na temat sztabu Firouzji, ale wiemy, że niedługo będzie reprezentował federację Francji. A wtedy jego doga do tytułu Mistrza Świata będzie prostsza. Co do Janka. Był już jeden "polski Kasparow" - nie jest już Polakiem, wyemigrował i reprezentuje barwy USA. PZSzach powinien inwestować w Janka, zapraszać do Polski silnych graczy ze świata na mecze z nim, na turnieje, łożyć na trenerów. To sprawi że nasza dyscyplina będzie coraz bardzie popularna a takich jak Duda będzie więcej.

      Usuń

Publikowanie komentarza

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.