Przejdź do głównej zawartości

Altibox Norway Chess, Carlsen wygrał Duda piąty. Nasza ocena występu Polaka

Jaki wariant wybierze Firouzja?

Oceniając występ "naszego" Jana Krzysztofa w Norwegii trzeba go podzielić na dwie części. Pierwsza do czasu zwycięskiej partii z Magnusem Carlsenem gdzie grał naprawdę bardzo źle. I druga faza, nieco lepsza zakończona dość słabym finiszem.

To niemożliwe żeby Janek w tak krótkim czasie zapomniał grać w szachy więc być może zadecydowały inne względy. W tym roku nasz arcymistrz zajął się poważnie nauką, skończył studia, więc pewnie w tym czasie szachy siłą rzeczy były trochę na boku i nic dziwnego że musiał nastąpić spadek formy. Na dodatek Duda nie zniósł dobrze kwarantanny i jak mówił jego trener miał problemy z uchem.
Ale, naszym zdaniem, jest jeszcze inna widoczna sprawa: nienajlepsze przygotowanie debiutowe, dobrze to było widać we wczorajszej partii z Irańczykiem. Polak prawie zawsze musi "nadrabiać" straty z fazy debiutowej. To kosztuje czas, którego później brakuje na grę środkową i końcówkę, mimo genialnej gry w obronie. Jeśli Jan Krzysztof Duda nadal chce zostać Mistrzem Świata w szachach, tu musi mieć wokół siebie cały sztab analityków, kilku arcymistrzów czy mistrzów międzynarodowych pracujących na jego przygotowanie debiutowe.
A przecież pojawiają się coraz to nowe talenty. Taki Alireza Firouzja dwa razy pokonał Dudę w tym turnieju, w drugiej partii zadziwiająco łatwo i wydaje się, że Polak zaczyna mieć kompleks tego siedemnastoletniego szachisty.
Zobaczymy teraz jak Duda wypadnie w kolejnym super-turnieju, choć o zaproszenie tym razem może nie być łatwo 😟

Wyniki końcowe Altibox Norway Chess
1. Carlsen 19.5
2. Firouzja 18.5
3. Aronian 17.5
4. Caruana  15.5
5. Duda 9.5
6. Tari 3.5

Partia Firouzja - Duda z ostatniej partii:


 



Komentarze

  1. Zastanawia mnie tylko czy Firouzja w takim razie dysponuje takim sztabem analityków skoro bez problemu uzyskuje w partiach z Dudą przewagę w debiucie - może po prostu ma większy talent i bez specjalnego przygotowania ma większe rozeznanie w tym co dzieje się na szachownicy niż nasz zawodnik - a jeśli tak to biorąc pod uwagę że jest 5 lat młodszy od Dudy to widoki na zdetronizowanie Carlsena ma raczej lepsze Firouzja niż Duda, niestety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, nie mamy szczegółowych informacji na temat sztabu Firouzji, ale wiemy, że niedługo będzie reprezentował federację Francji. A wtedy jego doga do tytułu Mistrza Świata będzie prostsza. Co do Janka. Był już jeden "polski Kasparow" - nie jest już Polakiem, wyemigrował i reprezentuje barwy USA. PZSzach powinien inwestować w Janka, zapraszać do Polski silnych graczy ze świata na mecze z nim, na turnieje, łożyć na trenerów. To sprawi że nasza dyscyplina będzie coraz bardzie popularna a takich jak Duda będzie więcej.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł