Święta Teresa z Avila - patronka szachów

Na pytanie kto jest patronem (patronką)  szachów ? - najczęściej pada odpowiedź:
Caissa!

Otóż nie ! 
Władze kościelne uznały w 1944 za patronkę szachistów (co prawda Hiszpanii) Świętą Teresę z Avila.
Święta Teresa z Ávila zwana też Teresa od Jezusa urodziła się 28 marca 1515 w Ávila w Hiszpanii a zmarła 4 października 1582 w Alba de Torres. Hiszpańska zakonnica i mistyczka, reformatorka zakonu karmelitanek. Kanonizowana w roku 1622.

W roku 1534 potajemnie wstąpiła do zakonu karmelitanek w Avila, a w roku 1555 po przeżyciach mistycznych postanowiła przywrócić surową regułę w zakonie, która została złagodzona w XIV i XV wieku. 
Mimo oporów w zakonie, za zgodą papieża, w roku 1562 utworzyła pierwsze zreformowane zgromadzenie. Powstają dalsze klasztory o zreformowanej regule (karmelitanki bose pod wezwaniem św. Józefa), także męskie w Medina del Campo, Malagon, Valladolid, Toledo, Pastrana, Salamanca i Alba de Tormes. Jej działalność przyczyniła się do odrodzenia religijnego w Europie oraz umocnienia kontrreformacji.

A dlaczego szachy ?
Ponoć w dzieciństwie Teresa lubiła grać w szachy z ojcem, braćmi i krewnymi a ślady tego zamiłowania pozostawiła w swych pismach religijnych ("Droga do doskonałości"), gdzie rozmyślając o wierze posługuje się m. in. metaforą szachową.
Ponadto Św. Teresa jest patronką Hiszpanii oraz miejscowości Pozega w Chorwacji, a także matek, chorych, w szczególności osób cierpiących na bóle głowy, wytwórców koronek, zakonników, ludzi wyśmiewanych z powodu ich pobożności oraz Ruchu Rodzin Nazaretańskich.


Komentarze

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.