Przejdź do głównej zawartości

Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet szachach. Runda druga - zażarta walka!

MTytNazwisko ImięRn12345678910Pkt.
1GMSoćko, Monika2461X

1



1
2,0
2WGMZawadzka, Jolanta2432
X


1


12,0
3WGMSzczepkowska-Horowska2403

X


1

12,0
4WGMKulon, Klaudia22980

X1




1,0
5IMRajlich, Iweta2389


0X

1

1,0
6WIMKantane, Anna2310
0


X

1
1,0
7WIMWoźniak, Mariola2154

0


X½

0,5
8WGMMajdan-Gajewska, Joanna2380



0
½X

0,5
9WFMHarazińska, Ewa23100



0

X
0,0
10WFMKiołbasa, Oliwia2348
00





X0,0
Strona turnieju


Czy ktoś z tej trójki zostanie Mistrzem Polski w szachach? (foto źródło: Facebook)

Dzisiaj Panie nie miały dla siebie litości i trwała zażarta walka o cały punkt. Wszystkie partie były rezultatywne. rezultatywne i emocjonujące.
Bardzo ciekawą zawodniczką jest Pani Ewa Harazińska. Nieźle rozgrywa debiuty, widać, że "ma kopa" w grze środkowej, ale te końcówki...
Tak jak wczoraj, w pojedynku z Moniką Soćko taki i dzisiaj w pojedynku z Kantane ta część gry szwankowała i w efekcie dwa zera!
Pogromową partię wygrała Karina Szczepkowska-Horowska, a jak zwykle logiczną Jolanta Zawadzka. I to te dwie zawodniczki obok Moniki Soćko mają komplet punktów.






Komentarze

  1. Partia Harazińska-Kantane:

    18. gf3 - dla mnie niezrozumiałe zdublowanie pionków i osłabianie pozycji przed bardzo możliwą końcówką. Czy ideą było wzmocnienie centrum poprzez ruch f4? Można było to zrobić bez dublowania pionków

    Panie mają braki w taktyce:
    25. ... W:f3 26. G:f3 N:f3 27. R:f3 Q:f3 ze zdobyciem piona bez pogorszenia własnej pozycji.
    30. ... Nc6 - z atakiem na piona e5, którego nie ma jak obronić

    Zastanawiają mnie ruchy wieżą między d1 i d2 w końcówce. Wyglądają strasznie pasywnie.

    Wszystko z perspektywy gracza III kategorii z zacięciem taktycznym :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Majdan-Rajlich

    Moim zdaniem trzeba było zrobić 21. Ge3. Białe tracą ważną atakującą figurę.

    24. Kb1 - strach ma wielkie oczy. Lepsze było 24. Qh3 z kontrgrą (Se4 nie jest możliwe, gdyż skoczek broni pola h7, jak odejdzie, białe mają bardzo silny atak) i z następnym Qg3 i przejściem do chyba remisowej końcówki. Hetman na g2 stoi trochę "schowany", niczego w zasadzie nie kontroluje i nie atakuje, trzeba go "rozruszać".

    26. ... S:c3 27. W:c3 B:c3 28. bc3 Q:c3+ 29. H:b3 W:b3 z wygraną końcówką, wariant w zasadzie forsowny, nietrudny do policzenia.

    Taka krótka analiza gracza III kategorii.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiolbasa - Zawadzka

    Oliwia Kiolbasa to kolejna "miłośniczka" zdublowanych pionów w jej obozie. Ta słabość potem da o sobie znać.

    22. G:g7 - pokusa wygrania piona na poziomie III kategorii. Za chwilę czarne odbiją piona i wzmocnią pozycję. Moim zdaniem, lepsze było 22.c4

    33. Kf1 - ojoj, prezent. 33.Be3 i pozycja białych byłaby do uratowania przy dobrej grze. Błąd taktyczny na poziomie III kategorii.

    Nie wiem, czy Zawadzka wygrałaby tę partię pomimo logicznej gry, gdyby nie prezent Kiolbasy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Monika Soćko poprowadziła partię żelazną ręką, chociaż - moim zdaniem - lepsze było 39. ... W:h3+ - czarne zdobywają pionka "na czysto", a figury wzajemnie się chronią.

    OdpowiedzUsuń
  5. Szczepkowska-Horowska - Woźniak

    Mariola Woźniak szybko zeszła z utartych ścieżek.

    13. ... Sf8? - niedokładność, od której rozpoczęły się wszystkie nieszczęścia czarnych. Pozycja przypomina obronę królewsko-indyjską (tyle że bez fianchetta), a tam walka o pole c5 jest jednym z motywów

    22. S:f7? - błąd, białe nie zauważyły chyba, że czarne mogą zabrać gońcem na f7 zamiast 22. ... K:f7??

    25. ... Wb6 - katastrofa w przegranej pozycji

    Mam wrażenie, że Mariola Woźniak ma duże braki w przygotowaniu taktycznym. 22-gie posunięcie czarnych jest niezrozumiałe jak na finał MP.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. lepsze było 8......Se8(!)
      9.Ge7 He7
      a póżniej znacznie lepiej było grać
      9......We8
      10.c5 d5
      ...tak mówi moja książka

      Usuń
  6. Świetne analizy ! Proszę kontynuować dalej-to się czegoś nauczymy.Przynajmniej.Powinien Pan reklamować to 3 kategorię-według mnie jest zaniżona-i to znacznie.Ja się posługuje silnikiem-ale on nie komentuje posunieć-przynajmniej na razie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł