Przejdź do głównej zawartości

Szachowa szkoła: Uwagi o grze środkowej Grigorija Lewenfischa

Lewenfisz przy partii z Botwinnikiem, Domena publiczna
Urodzony w Piotrkowie Trybunalskim rosyjski arcymistrz Grigorij Lewenfisz, był autorem bardzo udanych książek dla początkujących szachistów.
A że sam był bardzo mocnym szachistą (w 1939 roku według systemu Chessmetrics zajmował 10. miejsce na świecie) warto zapoznać się z jego przemyśleniami. Pochodzą one z jego książek " Księga początkującego szachisty" i " Szachy dla początkujących".


Uwagi o grze środkowej Lewenfischa
Najbardziej logicznym dla przebiegu partii szachowej jest przejście z debiutu do gry środkowej przy równym położeniu. 
Pod tym pojęciem należy rozumieć nie tylko tak zwaną równowagę materialną, ale i pozycyjną.
Aby zrozumieć zwłaszcza tą drugą część, warto znać prawidła które przytaczam w oparciu o grę praktyczną.

♕ Hetman jest nieco słabszy od dwóch wież.
♜ Dwie wieże i skoczek nie są silniejsze od wieży i dwóch gońców.
♞ Hetman jest słabszy od trzech lekkich figur
♛ Hetman w przybliżeniu jest równy wieży, gońcowi i pionowi, ale jest nieco silniejszy od wieży, skoczka i piona. Taka wymiana je szczególnie korzystna wtedy gdy włada się inicjatywą.
♖ Wieża jest równie cenna co goniec i dwa piony i nieco silniejsza od skoczka i dwóch pionów.
♘ Umocniony i scentralizowany skoczek lub pionek i goniec w centrum są tylko nieznacznie słabsze od wieży.
♝ Goniec i skoczek są równi w sile wieży i dwóm pionkom. Jeżeli jednak pozycja zbliża się do końcówki to wieża i dwa piony są silniejsze.
♙ W pozycjach bliskich końcówce wieża i wolny pion szczególnie na linii A lub H nie są słabsze od skoczka i gońca.

Uwagi arcymistrza Lewenfischa mimo że sformułowane ponad pół wieku temu są aktualne do dziś. Oczywiście, wraz z wiekiem i liczbą rozegranych partii zniknie u Was takie matematyczne porównywanie, a zaczniecie dostrzegać niuanse w pozycji. Może się okazać, że wolny pion jest lepszy od figury, a dobrze umieszczony skoczek może Wam wygrać partię.
Mam nadzieję, że przemyślenie uwag Lewenfischa sprawi, że będziecie grać w szachy coraz lepiej!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł