Jak wygrać partię szachów grając korespondencyjnie? - część 1 sprzęt i oprogramowanie

Jak wygrać partię szachów grając korespondencyjnie?

Bardzo trudno jest dać prostą odpowiedź. Trudno nawet jak ma się tytuł arcymistrza wśród Pań (WGM ICCF) w grze korespondencyjnej właśnie. W moim składającym się z kilku części artykułu dla szachistów którzy chcą grać korespondencyjnie zacznę od stwierdzeń ogólnych, by później przejść do szczegółów i przykładów praktycznych. Mam nadzieję, że moje przemyślenia pozwolą początkującym (a może i zaawansowanym) w uzyskaniu odpowiedzi na postawione w tytule pytanie.

Obecnie każdy, no prawie każdy grając w turniejach korespondencyjnych na poziomie 2200+ korzysta z pomocy komputera wspomagając się w analizie silnikami szachowymi. To powoduje że nawet zawodnik piątej kategorii może zagrać jak Arcymistrz, chociaż będzie bezwolną skrzynką kontaktową pomiędzy jego komputerem a przeciwnikiem. Zresztą jego rywal też odtwarza ruchy, jakie każe mu wykonać jego program szachowy!

Skoro tak, to można sobie zadać pytanie: jaki sens ma takie granie?
Nie ukrywam, że dla mnie jest to sposób rodzaj testowania nowych debiutów, silników szachowych i własnej wiedzy szachowej. No i dobra zabawa.

Po tym wstępie już możecie się domyśleć, iż grając z szachistami korespondencyjnymi na poziomie 2200 i więcej bez komputera się nie obejdziecie.

Komputer
Sprzęt musi być mocny. Powinien wytrzymać wielogodzinne analizy partii, nie może zawieszać się ani zacinać. Kilka (kilkanaście) godzin analizy może spowodować przegrzanie procesora, dlatego polecam komputery dobrej firmy i wyposażone w dysk SSD. Przyda się również podkładka chłodząca. RAM powinno być minimum 8 GB, ale 16 to będzie jeszcze lepiej. Generalna zasada jak wszędzie - im więcej tym lepiej.


Program Arena. Doskonale się sprawdzi przy testowaniu silników z uwagi na łatwość ich uruchamiania
Ważna uwaga praktyczna. Dopasujcie tak ustawienia komputera, by sam bez Waszej zgody nie instalował uaktualnień. Inaczej możecie się zirytować, kiedy po kilku godzinach nocnej analizy sprzęt sam się zrestartuje.

Programy szachowe
Najlepszy nawet komputer bez programów szachowych jest nieprzydatny. 
Jest dostępnych wiele darmowych programów tzw. GUI przy pomocy których można analizować partie. Wśród nich jest program SCiD czy Arena. To dobry soft, jednak moim zdaniem najlepszym programem do analizy jest komercyjne oprogramowanie ze "stajni" ChessBase.


Fritz 15, program szachowy prawie idealny. Najlepszy GUI do analizy partii szachowych

Wcale nie trzeba wydawać na nie majątku, ponieważ Fritza 14 czy Fritza 15 można kupić za mniej niż 90 złotych. Wbudowany silnik (Fritz) gra bardzo silnie jak na możliwości przeciętnego użytkownika, ale do gry korespondencyjnej zalecam zainstalować coś silniejszego, bo Fritz wysiada w konfrontacji z takimi potęgami jak Houdini, Komodo czy Stockfish.
Zaskoczę Was jednak, bo w swoich analizach partii nie używam żadnego z w/w silników. Są enginy (moim zdaniem) lepsze!
Obok programów do analizy powinniśmy również posiadać program do obsługi baz partii szachowych, który wspomoże nas przy wyszukiwaniu partii w zależności od debiutu, pozycji na szachownicy, materiału itp.
Tu powinien wystarczyć darmowy program SCiD vs PC, ale jak ktoś dysponuje większą gotówką może zdecydować sią na zakup programu ChessBase czy Aquarium.


Scid vs PC, program do pracy z bazami partii szachowych np. pgn. Darmowy i funkcjonalny!


To tyle w pierwszej części, bo już późny wieczór 😃.
Zapraszam na bloga za jakiś czas na część drugą mojego poradnika pod tytułem:
"Zanim wykonasz pierwszy ruch".


Komentarze

 1. Ja mam Fritza 11 za 9 zeta.z Biedronki. i laptop zabytek . Wygrywam z takimi co mają maki za 10k .
  Dlaczego . ? Mam dobre książki otwarcia. i bazy.Ostatnio grałem z panią arcymistrz z GB . Dwa remisy ,-choć w jednej z partii mogłem wygrać.Ale dobre i to.. Pozdrawiam K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fritz 11 to wbrew pozorów całkiem dobry program, niektórzy nawet uważają go za wzorcowy GUI. Gratuluję wyników i pozdrawiam

   Usuń
 2. Hm..taka gra jest dla dzieci zapraszam na InfinityChess powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny artykuł. Gra w szachy to bardzo emocjonująca gra wymagająca porządnego skupienia. Ale jak sam autor napisał oprogramowanie również jest ważne. Jeśli ktoś by miał problem z zagadnieniami informatycznymi to technodrome.pl pełni wiele usług które mogą wam pomóc

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.