niedziela, 12 maja 2019

Mistrzostwa Polski w szachach 2019 - partia Mateusz Bartel - Igor Janik

Rozpoczynamy przegląd wybranych partii z Mistrzostw Polski w szachach 2019. Podkreślamy, że nie będziemy zajmować się wszystkimi, ale tymi grami które z naszego punktu widzenia są ciekawe.

W pierwszej rundzie wiele się działo, a my na pierwszy ogień wzięliśmy partię Mateusz Bartel - Igor Janik.
Dlaczego akurat oni?
Mateusz Bartel to doświadczenie, jest wielokrotnym Mistrzem Polski, uczestnikiem wielu turniejów. Ostatnio nie był w formie, ale wiadomo że grać w szachy potrafi i widzimy go w gronie faworytów.
Igor Janik dostał się do finału Mistrzostw Polski trochę z przypadku bo zwolniły się miejsca po kilku wyżej notowanych szachistach. No i nie ukrywajmy, to nasz sąsiad z Elbląga i chcemy zobaczyć jak mu pójdzie.

Trzeba przyznać, że w pierwszej partii Igora zjadła trema. Jeszcze jak była teoria (do 16 posunięcia było dobrze). Ale po 17. Wb1 nastąpiły pierwsze samodzielne posunięcia.Pozycja jest równa, choć moim (J.S.) zdaniem goniec jest w takiej strukturze nieco lepszy od skoczka. Teraz aż prosi się scentralizować hetmana 17....Hd5. Czarne wykonują jednak dwa słabe ruchy:

17. ...Hb6?! 18. Gg5 Sc6? i ocena pozycji diametralnie zmieniła się na wygraną czarnych!Na dodatek załamany przebiegiem partii Igor Janik ruchem 21. ... Wg8 podstawia mata w 4 posunięciach. Pozostawiamy czytelnikom przyjemność w znalezieniu tego rozstrzygnięcia.

Przebieg partii: 1 komentarz:

  1. Hd5, skąd hetman kontroluje wiele pól na szachownicy i skąd może udać się w wielu kierunkach w zależności od rozwoju sytuacji, a następnie skoczek przed d7 na f6 celem wzmocnienia słabego skrzydła królewskiego czarnych. Nie wiem, co kryje się za posunięciem Hb6 - obrona pionka na b5 z potencjalnym szachem króla? Tak grają szachiści III kategorii (z całym szacunkiem dla nich, w tym dla mnie :-) )

    OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane wpisy od początku istnienia bloga!