poniedziałek, 20 maja 2019

Wyniki końcowe Mistrzostw Polski w szachach na 2019 rok. Dokąd zmierzają polskie szachy?


Dziś zamieszczamy tabelę końcową, ale jednocześnie naszą krótką ocenę Mistrzostw Polski.

🥇 - Kamil Dragun złoty medal, 
🥈 - Kacper Piorun medal srebrny,
🥉 - Bartosz Soćko medal brązowy.

Pod nieobecność w Mistrzostwach Polski dwóch najlepszych polskich szachistów (Dudy i Wojtaszka) którzy wystartowali w cyklu GP, trudno było wskazać faworyta. W naszych domowych prognozach stawialiśmy że wygra Kacper Piorun (B.S.) lub Mateusz Bartel (J.S.).
Wygrał, dla nas nieoczekiwanie, 24-letni Kamil Dragun. Jeśli dodamy że w finale zagrał 19-letni Igor Janik i 18-letni Szymon Gumularz - to jest dobra wiadomość dla polskich szachów. Tym bardziej, że wcale nie byli chłopcami do bicia.

Druga dobra wiadomość, to fakt, że Mistrzostwa stały pod znakiem bojowych partii. Jeśli nawet padały remisy, to po wyczerpaniu możliwości tkwiących w pozycji. Tak się powinno grać, jeśli chce się coś znaczyć w światowych szachach.

Po tegorocznych Mistrzostwach Polski jesteśmy nastawieni umiarkowanie optymistycznie. Mimo "ucieczki" Dariusza Świercza mamy grupę szachistów, którzy chcą i mogą namieszać. Warto zwrócić uwagę na Janika - w jego grze tkwi ogromny potencjał. Jeśli przeanalizujecie jego partie, to zobaczycie, że podczas gry znajdował bardzo ciekawe koncepcje. Ma chłopak moc i 2-3 lata na dojście do światowej czołówki. Jeden warunek, musi grać w silnych kołówkach.

Podobnie Szymon Gumularz. Widać że miał bardzo dobre przygotowanie debiutowe, osiągał ładne pozycje, ale nie zawsze potrafił je dociągnąć do logicznego zakończenia. Ale to raczej brak doświadczenia niż umiejętności.

I na koniec kilka słów na temat najstarszego (41 lat - sic!) uczestnika Mistrzostw Polski - Bartosza Soćko.
Równa gra i doświadczenia dało mu zasłużone trzecie miejsce. Pokazał w ten sposób młodszym kolegom, że jeszcze muszą się z nim liczyć!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane wpisy od początku istnienia bloga!