Szachy dla "linuksiarzy" - przegląd najlepszych darmowych programów szachowych

Na świetnej stronie dobre programy można znaleźć opisy wielu ciekawych programów komputerowych. Od czasu do czasu ukazuje się tam artykuł, który może zainteresować miłośników szachów.
Tym razem Andrzej Tarnowski zamieścił opis 10 najlepszych, darmowych programów szachowych dla osób które korzystają z Linuksa.
Przyznam się szczerze (J.S.) że o ile mam w domu 3 komputery z Windowsem, dwa tablety na Androida oraz komputer i tablet na Maka, to do tej pory moja przygoda z Linuksem ograniczyła się do jedno, może dwukrotnego odpalenia Linuksa z pendrive’a. Jakoś za bardzo ten system mnie nie zainteresował. Dlatego cieszę się, że ktoś to zrobił za mnie i zrobił prezentację programów szachowych dla systemu Linuks.

Arena, najlepszy program szachowy pod Linuxa
Te 10 programów szachowych z których niektóre są znane również dla innych systemów, to:
Arena, ChessV, Eboard, Gnome Chess, GNU Chess, KnightCap, Lukas Chess, PyChess, SCID, i Xboard.

Cały artykuł - TUTAJ


Komentarze

 1. Również mam w domu trzy komputery i na każdym systemem podstawowym jest Linux; rekordzistą jest komputer żony na którym zainstalowałem linuxa 10 lat temu!- chodzi do dzisiaj bez żadnej zawiechy,  konieczności restartowania z powodu błędów systemu, z otwieraniem podejrzanych plików w mailach (które zainfekowały Windowsa u innych pracowników!), i co ważne komp na „luzie” zużywa maks do 150-200 Mb ramu. Linux sprawdza się głównie do obsługi dużych baz danych i operacjach na nich (z tego względu to chyba podstawowy system dla tzw superkomputerów); sprawdziłem kilka lat temu wyszukanie partii czy pozycji w bazie z 5 mln partii, zdecydowanie Linux był szybszy w stosunku do win 7. Analiza szachowa może być na linuxie wiarygodniejsza bo więcej ramu (tablice hash) idzie na analizę a nie pracę systemu; zasoby procesora też są lepiej wykorzystane (sam system mniej z niego korzysta a co za tym idzie - więcej mocy obliczeniowej idzie na analizę ). Linux jest systemem niedocenianym z drzemiącym w nim ogromnym potencjałem. Android, w sporym uproszczeniu jest również linuxem, bazuje na jego jądrze. Ps. Uwaga techniczna/pytanie: nie docierają do Państwa komentarze wysyłane z telefonów Appla? Wysłałem kilka komentarzy do kilku tematów i żaden nie został opublikowany (z konta anonimowego). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. To co Pan mówi jest z pewnością prawdą, ale w przypadku testowania silników szachowych jest jeden szkopuł. O ile na Windowsa są tysiące różnych silników, to na Linuksa pewnie nie ma ich więcej niż 50. Programiści nie piszą silników dla tego systemu.
   Co do komentarzy - nie jesteśmy w stanie rozróżnić, skąd wysyłane są komentarze, czy z telefonu, czy z tabletu czy z komputera. Bloger ich nie rozróżnia. Czasem system dodaje je do folderu komentarze spam, ale je od czasu do czasu sprawdzamy.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.