Przejdź do głównej zawartości

Szachy dla "linuksiarzy" - przegląd najlepszych darmowych programów szachowych

Na świetnej stronie dobre programy można znaleźć opisy wielu ciekawych programów komputerowych. Od czasu do czasu ukazuje się tam artykuł, który może zainteresować miłośników szachów.
Tym razem Andrzej Tarnowski zamieścił opis 10 najlepszych, darmowych programów szachowych dla osób które korzystają z Linuksa.
Przyznam się szczerze (J.S.) że o ile mam w domu 3 komputery z Windowsem, dwa tablety na Androida oraz komputer i tablet na Maka, to do tej pory moja przygoda z Linuksem ograniczyła się do jedno, może dwukrotnego odpalenia Linuksa z pendrive’a. Jakoś za bardzo ten system mnie nie zainteresował. Dlatego cieszę się, że ktoś to zrobił za mnie i zrobił prezentację programów szachowych dla systemu Linuks.

Arena, najlepszy program szachowy pod Linuxa
Te 10 programów szachowych z których niektóre są znane również dla innych systemów, to:
Arena, ChessV, Eboard, Gnome Chess, GNU Chess, KnightCap, Lukas Chess, PyChess, SCID, i Xboard.

Cały artykuł - TUTAJ


Komentarze

  1. Również mam w domu trzy komputery i na każdym systemem podstawowym jest Linux; rekordzistą jest komputer żony na którym zainstalowałem linuxa 10 lat temu!- chodzi do dzisiaj bez żadnej zawiechy,  konieczności restartowania z powodu błędów systemu, z otwieraniem podejrzanych plików w mailach (które zainfekowały Windowsa u innych pracowników!), i co ważne komp na „luzie” zużywa maks do 150-200 Mb ramu. Linux sprawdza się głównie do obsługi dużych baz danych i operacjach na nich (z tego względu to chyba podstawowy system dla tzw superkomputerów); sprawdziłem kilka lat temu wyszukanie partii czy pozycji w bazie z 5 mln partii, zdecydowanie Linux był szybszy w stosunku do win 7. Analiza szachowa może być na linuxie wiarygodniejsza bo więcej ramu (tablice hash) idzie na analizę a nie pracę systemu; zasoby procesora też są lepiej wykorzystane (sam system mniej z niego korzysta a co za tym idzie - więcej mocy obliczeniowej idzie na analizę ). Linux jest systemem niedocenianym z drzemiącym w nim ogromnym potencjałem. Android, w sporym uproszczeniu jest również linuxem, bazuje na jego jądrze. Ps. Uwaga techniczna/pytanie: nie docierają do Państwa komentarze wysyłane z telefonów Appla? Wysłałem kilka komentarzy do kilku tematów i żaden nie został opublikowany (z konta anonimowego). Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz. To co Pan mówi jest z pewnością prawdą, ale w przypadku testowania silników szachowych jest jeden szkopuł. O ile na Windowsa są tysiące różnych silników, to na Linuksa pewnie nie ma ich więcej niż 50. Programiści nie piszą silników dla tego systemu.
      Co do komentarzy - nie jesteśmy w stanie rozróżnić, skąd wysyłane są komentarze, czy z telefonu, czy z tabletu czy z komputera. Bloger ich nie rozróżnia. Czasem system dodaje je do folderu komentarze spam, ale je od czasu do czasu sprawdzamy.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download