Lucas Chess - darmowy program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja 10 beta 1

Ukazała się nowa wersja doskonałego programu do treningu i podnoszenia umiejętności szachowych.

Wydaje się nawet, że dostępne na rynku produkty komercyjne nie są dużo lepsze od Lucas Chess.

Ponadto programów służących do profesjonalnego treningu szachowego jest jak na lekarstwo. 

Autorzy programu nie próżnują i stale go rozwijają. Stąd często pojawiają się jego kolejne wersje, wyposażane w nowe funkcje.

 
Po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie i co trzeba przyznać - dla treningu szachowego są bardzo przydatne. Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już zainstalowanych 36 na czele ze Stockfishem).
Oczywiście można doinstalować nowe silniki UCI, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować.

Program ma też wbudowane partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów. Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym. 

Przydatne jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach). 
Funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów. 

Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera. Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn. Za pomocą programu można rozgrywać turnieje silników szachowych. LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości. 

Wersja portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi. Najnowsza wersja zawiera szereg ważnych poprawek, zalecane jest szybkie uaktualnienie programu! 


LucasChess - download


Komentarze

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.