Uwaga szachowy talent - 11 letnia Maria Nakanyike z Ugandy!

Maria Nakanyike
Obserwując co się dzieje w afrykańskich szachach daje się zauważyć pewien trend. Coraz częściej pojawiają się tam kobiece szachowe talenty. To z pewnością zasługa sfilmowanej historii Phiony Mutesi. Ta ugandyjska szachistka urodziła się w Katwe, ubogiej dzielnicy Kampali. Gdy miała trzy lata zmarł jej ojciec, a wkrótce potem brat. Rozpoczęła naukę w szkole, ale po roku zrezygnowała z niej ze względów finansowych i zajęła się sprzedażą gotowanej kukurydzy na ulicach Katwe. Wraz z bratem trafiła do Sports Outreach Institute, organizacji charytatywnej, prowadzącej zajęcia sportowe dla dzieci z ubogich rodzin. Phiona Mutesi rozpoczęła tam grę w szachy, a jej szybkie postępy spowodowały, że zaczęła występować w krajowych oraz międzynarodowych turniejach.

W Ugandzie pojawił się właśnie kolejny szachowy talent. To 11-letnia Maria Nakanyike. Na Mistrzostwach Afryki do lat 10 Ugandyjka uzyskała tytuł Woman Candidate Master. 
O tym wyczynie już u nas informowaliśmy. Przypomnijmy, Maria przez kłopoty z samolotem spóźniła się na dwie pierwsze rundy i zagrała od trzeciej. Wygrała wszystkie partie w tym z mistrzynią z którą zrównała się punktami, ale z uwagi na gorszą wartościowość zajęła II miejsce.

Teraz wszystko wskazuje na to, że Maria Nakanyike ma szanse zostać najmłodszą uczestniczką Olimpiady Szachowej, która będzie rozgrywana w Batumi (Gruzja) od 23 września do 7 października 2018r.
Komentarze

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.