Przejdź do głównej zawartości

Jaki powinien być idealny sparingpartner do gry w szachy?


Sparingpartner.
Kiedyś już o tym wspominałem (J.S.) pisząc o motywacji w szachach ( Moje motywacje do grania w szachy). Dobry partner do gry w szachy to prawdziwy skarb. Dzięki niemu nie zapomina się o zaplanowanych wcześniej sesjach treningowych, o tym, że w sobotą trenujecie godzinę dłużej niż zwykle i że w niedzielę jedziecie 200 km pociągiem by zagrać w jakimś lokalnym turnieju.

Jeżeli chcecie razem trenować i grać ze sobą dziesiątki partii dziennie, to Twój partner powinien być Twoim przyjacielem, a przynajmniej dobrym kolegą. Będziecie przecież ze sobą konkurować, raz jeden a raz to drugi podskoczy bardziej w rankingu, rywalizacja bardzo pomaga w poprawie siły gry, jednak może również rodzić negatywne emocje. A wśród przyjaciół sukces drugiego cieszy tak samo jak swój własny.

Trzeba pamiętać, by Twój sparingpartner nie był albo zbyt słaby albo zbyt mocny dla Ciebie. Różnica w sile gry 100-150 oczek będzie wystarczająca. Jeśli różnica będzie zbyt duża, to Wasze wspólne granie może przekształcić się w relację nauczyciel-uczeń.

Powinniście pięknie się różnić. Było by wspaniale, gdyby Twój partner treningowy preferował solidny, pozycyjny styl gra a Ty grałbyś aktywnie i śmiało atakował. Fajnie by było, gdybyś np. był wirtuozem końcówek a Twój sparingpartner świetnie grał debiuty. W ten sposób wspólnie dzielilibyście się swoją wiedzą z korzyścią dla obu stron.

I wreszcie na koniec - lepiej mieszkać blisko siebie. Co prawda teraz można grać online, ale nie ma jak "prawdziwe" sparingi na prawdziwej szachownicy!
Powodzenia!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download