Przejdź do głównej zawartości

Nowe wersje silników szachowych: Neurone XXVI, GnuChess 6.2.4.TM, WyldChess 13.11.2016, Sayuri 2016.11.13, Soberango 0.09, Adachess 2016.11.08, Taltos r118.

W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych wersji silników szachowych.

Zacznijmy od silnika :
Neurone XXVI.  
To engin działający pod winboard i charakteryzujący się tym, że poszczególne wersje są oznaczane cyframi rzymskimi.
I to chyba tyle, co można ciekawego powiedzieć o silniku, którego autorem jest Luca Lissandrello.
Więcej o tym produkcie możecie zobaczyć na stronie: 
Neurone website

⏩ Neurone XXVI download 





Kolejna nowa wersja to silniki silnik 

GnuChess 6.2.4.TM działający pod winboard i UCI.
Końcówka TM na końcu oznacza, że jego kompilacji dokonał Thomas Mokkonen.
Silnik jest rozwijany od dawna, ale mieści się w strefie stanów średnich. Jego ocena rankingowa JCER to 2623.

⏯  
GnuChess 6.2.4.TM download





Z kolei napisany pod winboard:
WyldChess 13.11.2016 to bardzo "świeża" produkcja którego autorem jest Mk-Chan.
Tworzenie nowych wersji silników (ten napisany jest w języku C) przypomina trochę rywalizację szachistów przy szachownicy. Wiadomo, że każdy ma jakąś wiedzę, umiejętności a i tak Carlsen wygrywa.
I tu też. Mamy Stockfisha, który ma otwarty kod źródłowy, a i tak pojawiają się ciągle nowe produkcje, które chcą zdetronizować Mistrza.
I to jest piękne 😁 

Na razie silnik rozegrał za mało partii by zaistnieć w rankingu JCER.



A twórcę silnika Sayuri po prostu podziwiam 😊

Sayuri 2016.11.13  pod UCI, to któraś tam (pewnie więcej niż setna) nowa kompilacja.
Powstają one bardzo często, ale mam wrażenie, że każda zawiera minimalne poprawki kodu (np. usunięcie przecinka). Dlaczego, bo mimo starań autora, Hironori Ishibashi z Japonii postępy w sile gry są mizerne.


Na razie w rankingu JCER Sayuri "dociągnął" do 1804!








Soberango 0.09 to kolejna wersja silnika szachowego pod winboard.
Niestety, straciliśmy ochotę do jego testowania, bo nowe wersje zawierały masę błędów. Autor - Luis Babboni z Argentyna nawet z nami w tej sprawie korespondował, ale poczekamy do wersji bardziej stabilnej by znów włączyć go do testów JCER.







Adachess 2016.11.08 to silnik szachowy pod winboard, który po długiej przerwie zaczął być na nowo rozwijany. Adachess homepage
Stąd chwała autorowi Alessandro Iavicoli, że przystąpił do pracy, a czeka go jej sporo, bo silnik w ranking JCER ma zaledwie 1515.


Taltos r118 to silnik pod winboard od naszych "bratanków" z Węgier.

Autor, Gábor Buella nazwę silnika zaczerpnął ze starych legend - zobaczymy jak będzie się produkt rozwijał?









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł