Przejdź do głównej zawartości

Zbigniew Brzeziński gra w szachy z Menachemem Beginem


 

Philip Earl Steele, historyk, Amerykanin od lat mieszkający w Polsce. A prywatnie wspaniały rozmówca i kompan.
Na jego profilu znalazło się powyższe zdjęcie, na którym Zbigniew Brzeziński i Menachemem Beginem grają w szachy. Philip pozwolił na wykorzystanie zdjęcia i teksu (dziękuję Ci Philip, ściskam i serdecznie pozdrawiam).J.S.

Dziś to urodziny Zbigniewa Brzezińskiego - miałby 95 lat. No i odnośnie historii (ostatnio znowu powtarzanej w prasie) że Brzeziński i Begin rozmawiali po polsku nad tą szachownicą w Camp David - chciałoby się wierzyć, ale...
Niedawno szukałem potwierdzenia historii – daremnie.
Sam Begin nie napisał pamiętników. Ale Moshe Dayan, to tak. Wspomina w nich, że panowie grali w szachy – owszem, ale nic o języku polskim tam nie ma. Ezer Weizman (też w delegacji izraelskiej) również napisał pamiętniki, też wspomina te szachy – i on też nic nie pisze o rozmowie w j. polskim.
Pośród Amerykanów, z kolei, to przynajmniej czterej uczestnicy napisali pamiętniki z Camp David. Trzech z nich (Carter, Vance, Quandt) nie wspomina szachów w ogóle – tym bardziej, że Begin i Brzeziński rozmawiali ze sobą po polsku.
Inaczej z Brzezińskim. Opisuje te partie szachowe w Power and Principle (1983). Jednak nic nie wspomina o j. polskim.
Wszyscy powyżsi uczestnicy bardzo skupiają się w swoich pamiętnikach na psychologicznej grze, na chemii (i jej braku) między członkami trzech delegacji.
Także wątek o polszczyźnie powinien znajdować się w pamiętnikach i Brzezińskiego i pozostałych uczestników też. A nie ma.
Dodam, że skonsultowałem też autorytatywną książkę nt. Camp David pt. Thirteen days in September, Lawrence'a Wrighta (2014).
Dwie strony poświęca autor partiom szachowym Begina i Brzezińskiego – choć ani słówka nie ma o języku polskim.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download