W środę popielcową wygrywa Anna Muzychuk. Mamy remis w meczu o tytuł Mistrzyni Świata kobiet w szachach!

Po dwóch słabych partiach w wykonaniu Anny Muzychuk w trzeciej partii wreszcie zobaczyliśmy że to klasowa zawodniczka (i ma niezłą ekipę przygotowującą do partii 😉).

Wybrany wariant białymi często grywam sama korespondencyjnie (B.S.) przeciw Obronie Francuskiej.
Ukrainka zresztą była w trudnej sytuacji. Porażka w poprzedniej partii w tak krótkim meczu sprawiła, że omawiana partia była ostatnią w której grała białymi!
Gra przy roszadach wykonanych w różne strony jest prosta - trzeba szybko atakować pozycję wrogiego króla nie tracąc tempa i (czasem) nie licząc się z materiałem.
Trzeba przyznać, że otrzymanie "strzała" 14.Gh7+ do przyjemnych nie należy. Tan nie wytrzymała presji i grając niedokładnie w obronie została zmiażdżona!

Strona Mistrzostw

Komentarze

 1. Partia widziana z punktu widzenia gracza III kategorii.

  16. ... f5 - dlaczego nie 16. ... g6? III kategoria zwraca uwagę na to, żeby nie podstawiać. Ruch w partii powoduje, że pionek pozostaje bez obstawy.

  17. ... b4 - próba ataku przy nierozwiniętych do końca figurach (wieża na a8, goniec na c8)? Białe zdusiły to w zarodku. Wypadało pomyśleć lepiej o obronie.

  19. ... Nd5 wydaje się lepsze. Czarne skoczki są zbyt pasywne.

  W 21-ym posunięciu zrobiłbym Hxe6. To pionkożerstwo nie prowadzi do pogorszenia pozycji białych, ale ruch w partii nie przegrywa "wygranej" już partii.

  Problemy czarnych wynikały z kiepsko (jak na ten poziom) rozegranego debiutu (dwie figury czarnych nie zostały w ogóle rozwinięte), w wyniku czego białe uzyskały atak, z którym czarne sobie nie poradziły.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Niewidomy szachista przyłapany na stosowaniu "elektronicznego dopingu"

Andrzej Krzywda wygrał Katowice Spring 2018

Uwaga szachowy talent - 11 letnia Maria Nakanyike z Ugandy!