Szachowy talent z Kazachstanu, Zhansaya Abdumalik wygrywa Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej


Strona turnieju

Tak jak informowaliśmy przed rozpoczęciem turnieju, "stawialiśmy" na 16-letnią reprezentantkę Kazachstanu.
Nie to, że nie chcieliśmy zwycięstwa Polki, ale po prostu takiego talentu szachowego jak Zhahsaya Abdumalik w naszym kraju obecnie nie ma, szczególnie wśród młodych szachistek.

Widać to dobrze na przykładzie Marioli Woźniak. Nasz talent jest o dwa lata starszy, ma blisko 200 oczek w rankingu mniej a miejsce w tabeli i przede wszystkim wynik punktowy mówi sam za siebie.
Aż strach pomyśleć, co będzie jak zabraknie niezawodnej Moniki Soćko (najniższy stopień podium), kto zastąpi taką niezawodną zawodniczkę.
Po dwóch porażkach na początku rozkręciła się Pani Dyrektor turnieju, Jola Zawadzka i zajęła dobre czwarte miejsce.

Gratulacje dla działaczy szachowych z Wrocławia z Wojciechem Zawadzkim na czele! 

Zwyciężczyni Foto: strona organizatorów
Komentarze

 1. Ja myślę, że takie talenty u nas są, ale zajmują się czymś innym niż szachy. Jakoś mnie to nie dziwi - szachy w Polsce są od kilkudziesięciu lat mało (nawet bardzo mało) popularne i ta popularność ciągle maleje, o meczu o mistrzostwo świata w szachach nie było jakiejkolwiek wzmianki na najbardziej popularnych portalach internetowych (nie wiem, jak z telewizją - w zasadzie nie oglądam).

  Poza tym, taki talent trzeba też odpowiednio wyszkolić.

  Co do turnieju - co się stało zarówno z Mariolą Woźniak, jak i Klaudią Kulon? Przecież tak dobrze grały jeszcze niedawno na Olimpiadzie Szachowej. Z drugiej strony, Klaudia Kulon na olimpiadzie często uzyskiwała gorsze pozycje po debiucie, ale udało się potem nadrabiać ryzykiem, komplikacjami i walecznością. W tym turnieju mogło to jednak nie wystarczyć - przeciwniczki mogły rozszyfrować styl gry Klaudii. Mariola Woźniak - ranking o ponad 200 pkt. niższy niż większość zawodniczek jednak nie "kłamał".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, trzeba odpowiednio wyszkolić!
   Bardzo chciałabym, by szachy kobiece w Polsce miały stały dopływ talentów na dodatek objętych prawidłową opieką szkoleniową. Doskonały wynik drużynowy na Olimpiadzie może (niestety) przesłonić brak zaplecza dla najlepszych zawodniczek. Możemy zapytać ile turniejów wysokiej rangi "zaliczyła" Abdumalik w roku 2016 a ile dwa lata starsza Woźniak. Pięć razy mniej, sześć?

   Usuń

Prześlij komentarz