Soumya Swaminathan, czołowa hinduska szachistka protestuje przeciw dyskryminacji kobiet w Iranie.

Soumya Swaminathan
Soumya Swaminathan, czołowa hinduska szachistka zrezygnowała z udziału w Drużynowych Mistrzostwach Azji w szachach kobiet, które na przełomie lipca i sierpnia mają się odbyć w Iranie.
Zaprotestowała w ten sposób przeciw dyskryminacji kobiet w tym kraju a zwłaszcza obowiązku noszenia burek.

W jej oświadczeniu można między innymi przeczytać:

"Poprosiłam o skreślenie mnie z zespołu Indii na nadchodzące mistrzostwa Azji w szachach, które odbędą się w Iranie od 26 lipca do 4 sierpnia 2018 roku. Nie chcę być zmuszona do noszenia chusty na głowę lub burki. Uważam, że irańskie prawo przymuszające kobiety do noszenia chusty na głowie narusza moje podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do wolności słowa i prawo do wolności myśli, sumienia i religii..."

i dalej

"Jestem bardzo rozczarowana widząc, że prawa i dobro gracza nie mają znaczenia przy przydzielaniu miejsca do  organizowania oficjalnych rozgrywek. Rozumiem, że organizatorzy oczekują od nas noszenia strojów reprezentacji narodowej czy strojów formalnych, ale niedopuszczalne jest egzekwowanie od sportowca strojów religijnych.
To dla mnie wielki zaszczyt reprezentować Indie za każdym razem, gdy trafiam do kadry narodowej, dlatego żałuję głęboko, że nie będę mógł wziąć udziału w tych mistrzostwach."

Dalsze informacje (j.ang.) na stronie tutaj.


Komentarze

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.