środa, 28 marca 2018

Ciekawe momenty Turnieju Pretendentów w Berlinie: nowinka roku Kramnika

Kramnik swoje lata już ma, ale do Turnieju Kandydatów w Berlinie był dobrze przygotowany. W trzeciej rundzie grając czarnymi z Aronianem zastosował bardzo ciekawy plan: 

Aronian, LevonKramnik, Vladimir2018.03.10, Partia Hiszpańska. 

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Sf6 4.d3 Gc5 5.Gxc6 dxc6 6.O-O He7 7.h3W tym momencie Kramnik zagrał (z pewnością przygotowane w analizie domowej) posunięcie 7...Wg8!?

Na tym poziomie, znalezienie prawidłowej obrony, prawidłowego planu gry nie jest proste. Zegarek cyku, cyku, w głowie pojawia się okropna myśl: "on ma ten wariant bardzo dobrze ograny". I Aronian sobie nie poradził, ruch 8.Kh1 z pewnością do najlepszych nie należy!

8...Sh5 9.c3 g5 Teraz widać jak na dłoni cały zamysł strategii czarnych związany z ruchem 7...Wg8. Czarne gońce "strzelają" na pozycję białego króla, grozi otwarcie linii, skrzydło hetmańskie białych jest nierozwinięte.

10.Sxe5 g4 11.d4 Gd6 12.g3 Gxe5 13.dxe5 Hxe5 14.Hd4 He7 15.h4 c5 16.Hc4 Ge6 17.Hb5+ c6 18.Ha4 f5Przypomnijmy grają dwaj szachiści na poziomie 2800, minęło 18 posunięć i czarne mają wygraną pozycję!
Partia stanowi doskonały dowód na poparcie tezy że na najwyższym poziomie przygotowanie debiutowe jest najważniejsze!

19.Gg5 Wxg5 20.hxg5 f4 21.Hd1 Wd8 22.Gc1 fxg3 23.Sa3 Wd3 24.Wd1 Gd5 25.f3 gxf3 26.exd5 He2 27.We1 g2+ 0-1

A tu macie cały przebieg partii do przejrzenia na ekranie komputera:

5 komentarzy:

 1. Stockfish 9 potrzebował 30 sekund na 3 rdzeniach 4-rdzeniowego, standardowego laptopa, żeby znaleźć 7... Wg8.

  Co do przygotowania debiutowego, Carlsen jest uważany za zawodnika o stosunkowo słabym (jak na ranking) przygotowaniu debiutowym, a mimo tego jest mistrzem świata. Oczywiście, nie neguję konieczności bardzo dobrego przygotowania debiutowego, ale to nie wszystko. Sporo partii w niedawno zakończonym turnieju kandydatów rozstrzygnęło się w grze środkowej i w końcówkach.

  Proszę nie powtarzać młodym adeptom szachów o tym, że najważniejsze jest przygotowanie debiutowe - na etapie do 2000 ELO najważniejsza jest taktyka, ogólne zasady rozgrywania debiutu + podstawowe końcówki i ogólne zasady rozgrywania końcówek. Co z tego, że dzieciak zna taki wariant w hiszpance, jeśli po "skończeniu się" wariantu podstawi figurę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. " na najwyższym poziomie przygotowanie debiutowe jest najważniejsze!"
   Proszę czytać ze zrozumieniem, gdzie tam jest o młodych adeptach?

   Usuń
  2. Przeczytałem ze zrozumieniem. Celowo dodałem ten akapit patrząc, jak grają 11-12 letnie dzieci (kategoria IV-III) na turniejach - jak zagra się "hiszpankę", to dają radę do iluś tam posunięć; jak zagra się francuską, to od razu "głupieją". Do tego mają straszne braki w taktyce, a o rozgrywaniu końcówek z reguły nie mają pojęcia (częstą praktyką jest brak aktywizacji króla). Dlatego mam wrażenie, że dzieci uczy się hiszpanki, a zaniedbuje się rozwój ogólny, w tym taktykę. Z wielu artykułów na blogu wnioskuję, że mają Państwo kontakt z dziećmi w klubie szachowym, więc dzielę się swoimi obserwacjami.

   W rzeczonej partii zastanawiające jest nie tyle przygotowanie Kramnika, co rażące nieprzygotowanie Aroniana w wariancie, który sam wybrał. W końcu Stockfish potrzebował raptem 30s do znalezienia tego posunięcia. Aż dziwne, że Aronian nie przebadał tej pozycji programem. Wygląda tak, jakby wybrał nieznany sobie wariant, który dodatkowo grał pasywnie.

   Aronian w ogóle grał słabo.

   Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

   Usuń
  3. Doświadczenie w szkoleniu młodych szachistów ma mój mąż, wychował dziesiątki niezłych szachistów. Oczywiście, odklepywanie wariantów przez początkujących bez nauczenia ich wcześniej zrozumienia o co chodzi w danej pozycji, wyjaśnienia idei danego debiutu - dyskwalifikuje trenera, O tym jak uczyć początkujących było już wielokrotnie na blogu i jeszcze będzie. Omawiana partia dotyczyła zawodników grających na niebotycznym dla amatorów poziomie i tam debiut ma decydujące znaczenie. Nawet Carslen (wbrew obiegowym opiniom) nieźle gra (i zna) debiuty. A co do tej partii i nowinki. Znalezieni Wg8 to był dopiero początek. Z pewnością Kramnik spędził godziny na analizie wariantów obocznych i możliwych odpowiedzi przeciwnika. Dziękuję za życzenia i również życzę Wesołych Świąt

   Usuń
 2. 7...Wg8 -nie jest niczym szczególnym. Co prawda Rui Lopez Powerbook 2016 poleca tylko
  7...h6
  7...0-0
  7...Gd6
  .., ale już lepsze książki otwarcia [ hiarcs wersja profesjonalna, czy Feniks-Pro g-3] wręcz zalecają ten ruch
  7...Wg8 by pożniej grać///
  8.Sbd2 g5
  8.a3 g5
  8.kh1 h5 9.a3
  9.Sbd2 g5
  Tak więc nie trzeba męczyć silnika , wystarczy poszukać.

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy na blogu