Przejdź do głównej zawartości

Dziś rozpoczynają się Mistrzostwa Afryki juniorów w szachach. A w jakich warunkach gra młodzież w Afryce?


Regulamin     Strona hotelu     Wyniki


Dziś rozpoczynają się Mistrzostwa Afryki juniorów w szachach. Młodzież rywalizować będzie w pięknych okolicznościach przyrody, czyli w Boardwalk Hotel w Port Elizabeth w Republice Południowej Afryki.


foto: facebook
Sądzę, że warto by w kontekście problemów z zapewnieniem godziwych warunków gry w zawodach mistrzowskich dla naszych juniorów, działacze i organizatorzy przyjrzeli się W jakich warunkach grają dzieci w Mistrzostwach Afryki.
foto uczestnika: facebook
Zdjęcia i opis hotelu znajdziecie na stronie do której adres jest podany powyżej. 
Po obejrzeniu warunków od razu przypomniało mi się powiedzenie: jesteśmy 10 lat za murzynami?

Ale oczywiście najważniejsze są wyniki sportowe. Od dawna kibicuję szachistom z Afryki, życząc by "dociągnęli" do poziomu szachów juniorskich w Europie czy Azji. Dlatego Mistrzostwa będę obserwować z uwagą.

Tempo gry to 90 minut na partię plus 30 sekund dodatkowo za ruch. Zawodnicy we wszystkich grupach rozegrają po 9 partii.

A teraz mały przegląd.
Tradycyjnie prym zawodom powinni nadawać zawodnicy z Północnej Afryki, z krajów arabskich. 
I tak:
W grupie chłopców do lat 10 listę startową otwiera Egipcjanin, CM Khaled Yousef z rankingiem 1520. Drugi numer startowy ma CM Benyahia Safin z Algierii posiadający ranking 1359. Trzeci na liście startowej jest reprezentant gospodarzy Van Schaik Migael posiadający ranking 1180.
Pozostali uczestnicy nie posiadają jeszcze rankingu ELO, ale jak wiadomo w tej grupie wiekowej zawodnik bez takiego rankingu może sprawić dużą niespodziankę.

Wśród chłopców do lat 12 listę startową otwierają dwaj reprezentanci Algierii: 1 CM Bousmaha Wassel - 1769 i CM Yettouche Yaristan - 1591.
Trzeci numer ma i tu reprezentant gospodarzy De Jager Andreas1582.

Za to listę startową do lat 14 otwiera "gospodarz" CM Adams Seth-Riley (ELO=1761) drugi jest Algierczyk Leffad Samy (ELO=1655) a trzeci reprezentant Namibii CM Beukes Dante z ELO=1612.

Ciekawa i wyrównana jest grupa chłopców do lat 16. Tu listę otwiera Musonda Chola (ELO=1900), który reprezentuje Zambię. Na miejscu drugim jest reprezentant Południowej Afryki Fakude Hopewell (ELO=1866) a trzeci numer startowy ma Algierczyk Farah Souleimane Maher z ELO=1862.

Listę startową najstarszej grupy do lat 18 otwiera IM Ouaret Abdelouhab z Algierii (ELO=2121), na miejscu drugim jest rozstawiony FM Yasser Mark z Egiptu (ELO=2071). Co ciekawe trzeci numer startowy ma reprezentant gospodarzy Jack van Zyl-Rudd (ELO=2016), który mógłby startować w grupie do lat 14!

A teraz czas na dziewczynki.
Pierwszy numer startowy w grupie do lat 10 ma reprezentantka gospodarzy WCM Aarti Datharam (ELO=1361), numer drugi Naledi Marape (ELO=1262) z Botswany z numer trzeci WCM Imene Kati (ELO=110) reprezentująca barwy Algierii.

Wśród dziewcząt do lat 12 listę startową otwiera WCM Amen Miladi z Tunezji (ELO=1553) przed WCM Lila Amin z Egiptu. Trzeci numer startowa ma reprezentantka Zambii Naomi Mwale (ELO=1360).

Listę startową dziewcząt do lat 14 otwiera WFM Sara Adel z Egiptu (ELO=1628), drugi numer startowy ma WFM Lina Nassr z Algierii (ELO=1625) a numer trzeci przypadł dla reprezentantki gospodarzy Elani Smith z ELO=1609.

A na czele listy dziewcząt do lat 16 (słabo obsadzonej) są trzy reprezentantki Algierii. Kolejno: 1. WFM Rania Nassr (ELO=1655),
2. Amina Guenadez (ELO=1606),
3. Narimene Bakouche (ELO=1572).

I wreszcie najstarsza grupa dziewcząt do lat 18. Tu pierwszy numer dla WFM Amina Maouchi z Algierii (ELO=1775), drugi numer startowy ma jej rodaczka CM Marwa Aouachria (ELO=1709), a trzeci reprezentantka RPA WFM Inge Marx z ELO=1677.

J.S.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł