Dziś rozpoczynają się Mistrzostwa Afryki juniorów w szachach. A w jakich warunkach gra młodzież w Afryce?


Regulamin     Strona hotelu     Wyniki


Dziś rozpoczynają się Mistrzostwa Afryki juniorów w szachach. Młodzież rywalizować będzie w pięknych okolicznościach przyrody, czyli w Boardwalk Hotel w Port Elizabeth w Republice Południowej Afryki.


foto: facebook
Sądzę, że warto by w kontekście problemów z zapewnieniem godziwych warunków gry w zawodach mistrzowskich dla naszych juniorów, działacze i organizatorzy przyjrzeli się W jakich warunkach grają dzieci w Mistrzostwach Afryki.
foto uczestnika: facebook
Zdjęcia i opis hotelu znajdziecie na stronie do której adres jest podany powyżej. 
Po obejrzeniu warunków od razu przypomniało mi się powiedzenie: jesteśmy 10 lat za murzynami?

Ale oczywiście najważniejsze są wyniki sportowe. Od dawna kibicuję szachistom z Afryki, życząc by "dociągnęli" do poziomu szachów juniorskich w Europie czy Azji. Dlatego Mistrzostwa będę obserwować z uwagą.

Tempo gry to 90 minut na partię plus 30 sekund dodatkowo za ruch. Zawodnicy we wszystkich grupach rozegrają po 9 partii.

A teraz mały przegląd.
Tradycyjnie prym zawodom powinni nadawać zawodnicy z Północnej Afryki, z krajów arabskich. 
I tak:
W grupie chłopców do lat 10 listę startową otwiera Egipcjanin, CM Khaled Yousef z rankingiem 1520. Drugi numer startowy ma CM Benyahia Safin z Algierii posiadający ranking 1359. Trzeci na liście startowej jest reprezentant gospodarzy Van Schaik Migael posiadający ranking 1180.
Pozostali uczestnicy nie posiadają jeszcze rankingu ELO, ale jak wiadomo w tej grupie wiekowej zawodnik bez takiego rankingu może sprawić dużą niespodziankę.

Wśród chłopców do lat 12 listę startową otwierają dwaj reprezentanci Algierii: 1 CM Bousmaha Wassel - 1769 i CM Yettouche Yaristan - 1591.
Trzeci numer ma i tu reprezentant gospodarzy De Jager Andreas1582.

Za to listę startową do lat 14 otwiera "gospodarz" CM Adams Seth-Riley (ELO=1761) drugi jest Algierczyk Leffad Samy (ELO=1655) a trzeci reprezentant Namibii CM Beukes Dante z ELO=1612.

Ciekawa i wyrównana jest grupa chłopców do lat 16. Tu listę otwiera Musonda Chola (ELO=1900), który reprezentuje Zambię. Na miejscu drugim jest reprezentant Południowej Afryki Fakude Hopewell (ELO=1866) a trzeci numer startowy ma Algierczyk Farah Souleimane Maher z ELO=1862.

Listę startową najstarszej grupy do lat 18 otwiera IM Ouaret Abdelouhab z Algierii (ELO=2121), na miejscu drugim jest rozstawiony FM Yasser Mark z Egiptu (ELO=2071). Co ciekawe trzeci numer startowy ma reprezentant gospodarzy Jack van Zyl-Rudd (ELO=2016), który mógłby startować w grupie do lat 14!

A teraz czas na dziewczynki.
Pierwszy numer startowy w grupie do lat 10 ma reprezentantka gospodarzy WCM Aarti Datharam (ELO=1361), numer drugi Naledi Marape (ELO=1262) z Botswany z numer trzeci WCM Imene Kati (ELO=110) reprezentująca barwy Algierii.

Wśród dziewcząt do lat 12 listę startową otwiera WCM Amen Miladi z Tunezji (ELO=1553) przed WCM Lila Amin z Egiptu. Trzeci numer startowa ma reprezentantka Zambii Naomi Mwale (ELO=1360).

Listę startową dziewcząt do lat 14 otwiera WFM Sara Adel z Egiptu (ELO=1628), drugi numer startowy ma WFM Lina Nassr z Algierii (ELO=1625) a numer trzeci przypadł dla reprezentantki gospodarzy Elani Smith z ELO=1609.

A na czele listy dziewcząt do lat 16 (słabo obsadzonej) są trzy reprezentantki Algierii. Kolejno: 1. WFM Rania Nassr (ELO=1655),
2. Amina Guenadez (ELO=1606),
3. Narimene Bakouche (ELO=1572).

I wreszcie najstarsza grupa dziewcząt do lat 18. Tu pierwszy numer dla WFM Amina Maouchi z Algierii (ELO=1775), drugi numer startowy ma jej rodaczka CM Marwa Aouachria (ELO=1709), a trzeci reprezentantka RPA WFM Inge Marx z ELO=1677.

J.S.


Komentarze