Santosh Vidit wygrał Lake Sevan 2016 (Armenia) 17-27.07.2016. Nasz Jan-Krzysztof Duda na trzecim miejscu


Strona turnieju    Games download


Nie zawsze jest czas na śledzenie "na żywo" rozgrywek szachowych, ale nawet kilka dni po fakcie przypomnieć wyniki turnieju kołowego z udziałem Polaka.
Turniej rozgrywany w przepięknym kraju, w Armenii. Zawody 16 kategorii, ze średnim rankingiem 2628. Taki turniej to dobra możliwość dla naszego utalentowanego zawodnika na sprawdzenie swoich umiejętności.

Zacznę od końca. Nie może tak być, że partia z ostatniej rundy powinna zdominować ocenę występu Jana-Krzysztofa Dudy.

Nawet, jak trwa 10 posunięć. 
Oto partia z rundy 9:

[Event "Lake Sevan 2016"]
[Site "Martuni ARM"]
[Date "2016.07.26"]
[Round "9.1"]
[White "Vidit, Santosh Gujrathi"]
[Black "Duda, Jan-Krzysztof"]
[Result "1/2-1/2"]
[ECO "D31"]
[WhiteElo "2658"]
[BlackElo "2671"]
[PlyCount "20"]
[EventDate "2016.07.18"]

1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 c6 4. e4 dxe4 5. Nxe4 Bb4+ 6. Nc3 c5 7. a3 Ba5 8. Nge2
Bxc3+ 9. Nxc3 cxd4 10. Nb5 Nc6 1/2-1/2

Polak grał w tym turnieju bojowo - tylko trzy partie w jego wykonaniu zakończyły się remisami.
A ostatni pojedynek?
Nie byłem na miejscu i nie wiem dlaczego partia trwała kilka chwil. Może zła dyspozycja dnia?
A może Duda uznał, że lepszy wróbel w garści (czyli remis czarnymi i 3 miejsce)?

W każdym razie wyniki poprawny, w końcu po latach doczekaliśmy się w naszym kraju utalentowanego szachisty od którego żądamy wygrania kołówki ze średnim rankingiem 2628!Komentarze

 1. Nie rozumiem tego remisu. Nie można remisować partii po 10 posunięciach. Jeśli chce się wejść do światowej czołówki, trzeba grać i walczyć w każdej partii - sprawdzać repertuar debiutowy z silnymi graczami, wypróbować jakieś nowe idee w grze środkowej, być może rozegrać końcówkę z silnym przeciwnikiem, bez względu na kolor bierek. Po takich partiach jest materiał do analizy. Jaki materiał do analizy jest po partii, trwającej raptem 10 posunięć?

  Może nasz szachista widział już "brązowy medal" i chciał go po prostu zdobyć. Z drugiej strony, może zwycięstwo dałoby mu drugie lub nawet pierwsze miejsce.

  Tak a propos, jeśli FIDE chce, żeby szachiści bardziej walczyli, to w przypadku równej ilości punktów o pozycji powinna decydować ilość zwycięstw, a dopiero potem wartościowość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla nas "z boku" wydaje się, że to dziwna decyzja Dudy. Ale jak napisał mąż, nie wiemy, czy np. nie był już zmęczony i nie chciał ryzykować gry na wygraną czarnymi. Z drugiej strony jeśli Polak chce osiągnąć w szachach coś więcej niż tylko miejsce pierwszej setce, powinien wykazać wolę walki, bo to spowoduje zaproszenia na liczące się turnieju. Dlatego i ja również uważam za błąd remis po 10 posunięciach, bo kto z organizatorów będzie chciał zapraszać do siebie zawodników remisujących w tak wczesnej fazie gry!

   Usuń
  2. W wieku 18 lat trzeba walczyć w każdej partii i nie narzekać na zmęczenie. Według statystyk wariant 4.e4 jest całkiem korzystny dla czarnych, a wybierając kontynuację w 3 posunięciu Duda musiał liczyć się z posunięciem 4.e4 (to trzecia pod względem popularności odpowiedź białych), więc pewnie był też teoretycznie przygotowany. Trzeba było powalczyć, bowiem czarne też są OK. Jak Pani słusznie zauważyła, nikt nie będzie zapraszać na turnieje zawodników, którzy nie walczą.

   Usuń

Prześlij komentarz