Przejdź do głównej zawartości

Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach na półmetku. Sprawdzamy szanse medalowe Polaków

Mistrzostwa Europy Juniorów minęły półmetek i czas chyba porozmawiać o szansach medalowych. Naszych reprezentantów gra spora grupa i wielu Polaków jest w czołówce.

Stan po rozegraniu rundy V (9 września 2017).

Grupa chłopców do lat 8:
Na 13 miejscu jest Bartosz Bartodziej (dzielone 5-18) który zdobył 4 punkty. Łatwo nie będzie ale szanse są.

źródło: Facebook

Dziewczęta do lat 8:
Allesia Natoli zdobyła dotąd 4 punkty i zajmuje 5 miejsce. O pół punktu mniej ma Wiktoria Śmietańska i jest na miejscu ósmym. Tu też nasze maleństwa 😁 mogą powalczyć o medale.  

Grupa chłopców do lat 10:
Bartosz Fiszer po remisie w pierwszej rundzie wygrał już czwartą partię i jest trzeci. Niestety przegrał Jan Klimkowski i spadł na 6 miejsce (4 pkt.). Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów.

Dziewczęta do lat 10:
Po cztery punkty mają Izabela Tokarz i Magdalena Pawicka i zajmują kolejno 3 i 4 miejsce. Magda ma pierwszy numer startowy i gdybyśmy tu nie zdobyli medalu byłby smutek.

Grupa chłopców do lat 12:
Tu się dopiero dzieje!
Mający 51 (!) numer startowy Filip Łuczak ma komplet punktów i zajmuje samodzielne pierwsze miejsce.
O pół punktu mniej mają Jakub Chyży i Oskar Ogłaza i zajmują odpowiednio 3 i 4 miejsce. Być może to Polacy będą tu rozdzielać medale 😁

Grupa dziewcząt do lat 12:
Martyna Wikar dziś wygrała i z czterema punktami awansowała na 14 miejsce (dzielone 3-14). Szanse medalowe są - trzeba walczyć!

Chłopcy do lat 14:
Mieszko Miś dziś zremisował i spadł na 7 miejsce. Jego dorobek to 4 punkty, ale szanse medalowe są!.

Grupa chłopców do lat 16:
Na czwartym miejscu z dorobkiem 4 punktów jest Miłosz Szpar. Walka o medal będzie ciężka, ale wszystko jest możliwe.

Grupa dziewcząt do lat 16:
Alicja Śliwicka dziś wygrała i z 4 punktami awansowała na 6 miejsce. Łatwo nie będzie ale o medale można powalczyć.

Chłopcy do lat 18:
Igor Janik po nieoczekiwanej porażce w drugiej rundzie wspina się w górę tabeli i zajmuje obecnie 8 miejsce (dzielone 2-8). Może być dobrze!

Dziewczęta do lat 18:
Anna Kubicka dziś zremisowała i oddała prowadzenie. Z 4 punktami zajmuje obecnie trzecie miejsce. O pół punktu mniej ma Katarzyna Dwilewicz co daje jej 7 miejsce. Szanse na medal są, trzeba do remisów dorzucić ze dwa plusy i będzie dobrze.

źródło: Facebook

Strona Mistrzostw



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł