Przejdź do głównej zawartości

Mistrzostwa Europy Juniorów w szachach, gra liczna grupa polskiej młodzieży!

Trochę w cieniu Pucharu Świata w szachach trwają w Rumunii Mistrzostwa Europy Juniorów. Startuje w nich liczna reprezentacja Polski.
Do tej pory rozegrano dwie rundy i nie za wiele o szansach naszych reprezentantów można powiedzieć.
Oto taki krótki przegląd.

Grupa chłopców do lat 8:
Bartosz Bartodziej ma 2 punkty, Kamil Warchoł 1,5 pkt., Antoni Olszewski 1 punkt, a Jakub Kowalczyk i Filip Pawicki przegrali obie swoje partie.

Grupa dziewcząt do lat 8:
Wiktoria Śmietańska i Allesia Natoli wygrał obie swoje partie.

Grupa chłopców do lat 10:
Jan Klimkowski, Marek Madej i Kristian Paszkowski wygrali obie swoje partie. Bartosz Fiszer ma 1,5 pkt a Dariusz Dziewoński i Jacek Adamala zdobyli jeden punkt.

Dziewczęta do lat 10:
Magdalena Pawicka i Izabela Tokarz mają komplet punktów. 1,5 pkt zdobyła Maria Siekańska. Jeden punkcik ma Zofia Roszkiewicz.

Grupa chłopców do lat 12:
Po dwa punkty mają Oskar Ogłaza, Jakub Chyży i Filip Łucza. 1,5 pkt zdobył Arkadiusz Babiarz a jeden punkt Ryszard Ćwiek.

Grupa dziewcząt do lat 12:
Obie partie wygrała Barbara Goraj. Po jednym punkcie zdobyły Martyna Wikar i Magdalena Gaj. Zero jest na razie na koncie Heleny Kucharskiej i Emilii Mężykowskiej.

Chłopcy do lat 14:
Mieszko Miś - 2 pkt. Marek Pniaczek 1 punkt a Patryk Mike uzyskał jeden remis. Obie partie przegrał Bartłomiej Niedbała.

Dziewczęta do lat 14:
Zuzanna Adamczyk - 1,5 pkt. Po jednym punkciku zdobyły: Liwia Jarocka, Lidka Czarnecka i Alicja Słoniewska.

Grupa chłopców do lat 16:
Miłosz Szpar - 2 punkty. Po 0,5 pkt na swoim koncie mają Artur Hrymowicz i Jakub Kosakowski.

Grupa dziewcząt do lat 16:
Marika Kostecka i Zuzanna Kalinowska po 2 pkt. Alicja Śliwicka 1,5 pkt. Honorata Kucharska jeden punkt a Weronika Leczek na razie na zero.

Chłopcy do lat 18:
Kamil Kozioł - 1,5 pkt. Igor Janik, Kamil Nowak i Mikołaj Tomczak po 1 pkt.

Dziewczęta do lat 18:
Anna Kubicka i Katarzyna Dwilewicz mają komplet punktów, a po jednym punkcie zdobyły: Weronika Posuniak, Julia Antolak i Anna Karykowska. 


Strona Mistrzostw



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Debiuty szachowe dla początkujących - część pierwsza

Początkujący szachiści często nieudanie rozgrywają początkową fazę partii. Oczywiście trudności nie sprawiają same ruchy (bo ich nauczyć się nie sztuka) ale ich logika. Czegoż nie można zobaczyć w partii żółtodziobów: atak pionowy, miotanie się hetmanem po całej szachownicy, niefrasobliwość w obronie i osłabianie pozycji swojego króla. Jak należy grać aby uniknąć grubych błędów? Trzeba zapamiętać trzy magiczne słowa: pierwsze - centrum , drugie - mobilizacja , trzecie - bezpieczeństwo . Centrum Problem centrum zawsze zajmował szachistów w dawnych czasach. Uważano że ten, kto zajmie swoimi pionami centralne pola e4, d4, e5, d5 powinien szukać drogi do szybkiego zwycięstwa. Najlepiej przy pomocy taktyki. Współcześnie nie formuje się już tak kategorycznych ocen, ale pierwsza zasada debiutowała pozostaje niezmienna: najważniejsze w debiucie jest centrum . Dlatego trzeba dążyć do opanowania centrum swoimi pionkami i tak wyprowadzać figury, aby móc je atakować.  Partia Wł