Przejdź do głównej zawartości

Śladami historii - Mistrzostwa Generalnej Guberni w szachach 1941

Na zdjęciu: Jefim Bogolubow losuje kolor bierek, na prawo od niego stoi Aleksander Alechin. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. 


W rozegranych w 1941 roku turnieju szachowym o Mistrzostwo Generalnej Guberni wystartowało 12 zawodników. Silnie obsadzony turniej wygrał mistrz świata Aleksander Alechin, natomiast 4 miejsce zajął niezwykle utalentowany Klaus Junge. Ten młody Niemiec był wtedy jednym z najzdolniejszych szachistów na świecie. Zginął w wieku 21-lat, w kwietniu 1945 roku, tuż przed zakończeniem wojny - służąc jako oficer w Wehrmachcie. 
W Mistrzostwach zagrał również Teodor Regedziński - były reprezentant Polski na Olimpiadach Szachowych przed wojną. 
Wyniki turnieju w tabeli poniżej: 


Kim Regedziński, skoro zgodził się na występ w turnieju w okupowanej przez Niemców Polsce?
Teodor Regedziński (1894 - 1954) urodzony w niewielkiej miejscowości pod Łodzią miał ojca Niemca, który nosił nazwisko Reger. Kiedy przeniósł się do Łodzi, wstąpił do Łódzkiego Towarzystwa Miłośników Gry Szachowej. Był jednym z najlepszych zawodników miasta, startował w finałach Mistrzostw polski, gdzie odnosił duże sukcesy. Za swoje osiągnięcia był powołany do reprezentacji Polski na Olimpiady Szachowe w 1928, 1933, 1937 i 1939 roku. Rewelacyjny wynik osiągnął na Olimpiadzie w 1937 roku uzyskując na szachownicy rezerwowej 11 pkt. z 13 (+10 -1 = 2). 
Podczas II wojny światowej walczył w wojsku niemieckim (najprawdopodobniej jako tłumacz). Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Łodzi, gdzie został aresztowany i skazany za współpracę z faszystami na cztery lata obozu pracy. Po powrocie z więzienia, na 2 lata przed śmiercią awansował jeszcze do finałów Mistrzostw Polski w 1952 roku, gdzie zdobył 5 miejsce.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download