Śladami historii - Mistrzostwa Generalnej Guberni w szachach 1941


Na zdjęciu: Jefim Bogolubow losuje kolor bierek, na prawo od niego stoi Aleksander Alechin. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W rozegranych w 1941 roku turnieju szachowym o Mistrzostwo Generalnej Guberni wystartowało 12 zawodników.
Turniej wygrał Aleksander Alechin, 4 miejsce zajął niezwykle utalentowany Klaus Junge. Ten młody Niemiec był wtedy jednym z najzdolniejszych szachistów na świecie. Zginął w wieku 21-lat, w kwietniu 1945 roku, tuż przed zakończeniem wojny - służąc jako oficer w Wehrmachcie.
W Mistrzostwach zagrał również Teodor Regedziński - były reprezentant Polski na Olimpiadach przed wojną. Wyniki turnieju w tabeli poniżej:


Kim zatem był Regedziński, skoro zgodził się na występ w turnieju w okupowanej przez Niemców Polsce?
Teodor Regedziński (1894 - 1954) urodzony w niewielkiej miejscowości pod Łodzią miał ojca Niemca, który nosił nazwisko Reger. 
Kiedy przeniósł się do Łodzi, wstąpił do Łódzkiego Towarzystwa Miłośników Gry Szachowej
Był jednym z najlepszych zawodników miasta, startował w finałach Mistrzostw polski, gdzie odnosił duże sukcesy.
Za swoje osiągnięcia był powołany do reprezentacji Polski na Olimpiady Szachowe w 1928, 1933, 1937 i 1939 roku. Rewelacyjny wynik osiągnął Teodor Regedziński na Olimpiadzie w 1937 roku uzyskując na szachownicy rezerwowej 11 pkt. z 13 (+10 -1 = 2).
Podczas II wojny światowej walczył w wojsku niemieckim (najprawdopodobniej jako tłumacz). Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Łodzi, gdzie został aresztowany i skazany za współpracę z faszystami na cztery lata obozu pracy.
Po powrocie z więzienia, na 2 lata przed śmiercią awansował jeszcze do finałów Mistrzostw Polski w 1952 roku, gdzie zdobył 5 miejsce.


Komentarze

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.