Turniej Hastings 1953/54 zwycięstwo kryptologa!

Conel Hugh O’Donel Alexander, by Harry Golombek,
Szachy w czasach zimnej wojny naprawdę przypominały bitewne rozgrywki. Z jednej stron "zgniły Zachód" z drugiej "strefa sowiecka".
Stąd, kiedy do Federacji Szachowej ZSRR przyszło zaproszenie na 29 Świąteczny Festiwal Szachowy Hastings 1953, Rosjanie wysłali tam dwóch wspaniałych zawodników: Davida Bronsteina, ówczesnego Wicemistrza Świata w szachach i Aleksandra Tołusza, który kilka miesięcy wcześniej wygrał znakomicie obsadzony turniej w Bukareszcie.
Ci zawodnicy mieli "zmieść" szachistów z Zachodu i udowodnić wyższość "ludzi radzieckich".

Skład Turnieju w Hastings 1953/1954 wyglądał znakomicie. Obok dwójki Rosjan w zawodach uczestniczyli: czterokrotny zwycięzca turniejów w Hastings dr Savielly TartakowerAlexander Conel Hugh O'Donel zwycięzca 22 edycji turnieju w Hastings, Aleksander Matanovic, Alberic O'Kelly de Galway, Robert Wade, Fridik Olafsson (brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów), Rudolf Teschner (redaktor „Deutsche Schachzeitung” i mistrz Niemiec Zachodnich w 1951) oraz Dennis Horne.

Turniej wygrał Alexander Conel Hugh O’Donel, który zasłynął między innymi z tego, że 1940 r. został skierowany do Bletchley Park (siedziby brytyjskich kryptologów), gdzie pracował w zespole zajmującym się m.in. rozszyfrowaniem Enigmy. Pod koniec wojny pracował również nad rozkodowywaniem japońskiego szyfru JN-25. Aż do emerytury (1971) pracował w brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ. 

To był cios dla propagandy sowieckiej, bo opinia publiczna zobaczyła, że można przełamać dominację arcymistrzów z ZSRR. A na dodatek wygrał kryptolog, który pokonał obu radzieckich szachistów!

W Hastings grano tempem 34 ruchy w dwie godziny, a następnie 17 ruchów na godzinę. 

Wyniki końcowe
Partie turnieju Hastings - download


Komentarze

Najchętniej czytane - TOP 5

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Patrycja Waszczuk "przyłapana" na Turnieju Szachowym w Ustroniu

Bardzo dobry program do nauki szachów: "Chess King Learn" na telefony i tablety z systemem Android

Najmocniejszy silnik szachowy: Stockfish 16100806.