Przejdź do głównej zawartości

Turniej Hastings 1953/54 zwycięstwo kryptologa!

Conel Hugh O’Donel Alexander, by Harry Golombek,
Szachy w czasach zimnej wojny naprawdę przypominały bitewne rozgrywki. Z jednej stron "zgniły Zachód" z drugiej "strefa sowiecka".
Stąd, kiedy do Federacji Szachowej ZSRR przyszło zaproszenie na 29 Świąteczny Festiwal Szachowy Hastings 1953, Rosjanie wysłali tam dwóch wspaniałych zawodników: Davida Bronsteina, ówczesnego Wicemistrza Świata w szachach i Aleksandra Tołusza, który kilka miesięcy wcześniej wygrał znakomicie obsadzony turniej w Bukareszcie.
Ci zawodnicy mieli "zmieść" szachistów z Zachodu i udowodnić wyższość "ludzi radzieckich".

Skład Turnieju w Hastings 1953/1954 wyglądał znakomicie. Obok dwójki Rosjan w zawodach uczestniczyli: czterokrotny zwycięzca turniejów w Hastings dr Savielly TartakowerAlexander Conel Hugh O'Donel zwycięzca 22 edycji turnieju w Hastings, Aleksander Matanovic, Alberic O'Kelly de Galway, Robert Wade, Fridik Olafsson (brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów), Rudolf Teschner (redaktor „Deutsche Schachzeitung” i mistrz Niemiec Zachodnich w 1951) oraz Dennis Horne.

Turniej wygrał Alexander Conel Hugh O’Donel, który zasłynął między innymi z tego, że 1940 r. został skierowany do Bletchley Park (siedziby brytyjskich kryptologów), gdzie pracował w zespole zajmującym się m.in. rozszyfrowaniem Enigmy. Pod koniec wojny pracował również nad rozkodowywaniem japońskiego szyfru JN-25. Aż do emerytury (1971) pracował w brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ. 

To był cios dla propagandy sowieckiej, bo opinia publiczna zobaczyła, że można przełamać dominację arcymistrzów z ZSRR. A na dodatek wygrał kryptolog, który pokonał obu radzieckich szachistów!

W Hastings grano tempem 34 ruchy w dwie godziny, a następnie 17 ruchów na godzinę. 

Wyniki końcowe
Partie turnieju Hastings - download


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download