Przejdź do głównej zawartości

Franciszek Sulik - zapomniany olimpijczyk

W hiszpańskojęzycznym czasopiśmie szachowym "Nuestro Círculo" ukazał się artykuł o polskim szachiście, reprezentancie kraju na Olimpiadzie Szachowej w 1939 roku w Argentynie - Franciszku Suliku
Warto przypomnieć jego chlubną postać, nieznaną z pewnością młodszym szachistom. Warto też pokazać jego dokonania szachowe i życiowe niektórym współczesnym polskim mistrzom szachowym, którzy uważają się za wybitnych zawodników.
Mistrz Franciszek (Francisco Javier) Sulik urodził się w 1908 we Lwowie (Polska), a zmarł w Adelajdzie (Australia) w 2000 roku (tu jest różnica w źródle, bowiem w Polsce uważa się, że zmarł on 3 lata wcześniej). Sulik był prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był liderem szachistów lwowskich, a w 1934 roku zdobył mistrzostwo miasta.
Reprezentował Polskę na nieoficjalnej olimpiadzie w Monachium w 1936 roku. Na Olimpiadzie w Buenos Aires w 1939 roku, wraz ze swoim zespołem zdobył srebrny medal, osiągając wynik +4 -2 = 1 na szachownicy rezerwowej.
W Argentynie przebywał między 1939 a 1941 rokiem, uczestnicząc w turniejach rozgrywanych w Buenos Aires i Mar del Plata.
Podczas II wojny światowej wstąpił do 2. Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Andersa, walczył we Włoszech. 
Po demobilizacji wyemigrował do Australii, gdzie pracował kolejno jako urzędnik, inżynier w fabryce i radiowiec. Zdobył mistrzostwo Adelaide South Australia siedem razy: 1954, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1976/78.

Poniżej jego partia z Olimpiady w Argentynie:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego wydajesz tyle pieniędzy by Twój syn grał w szachy?

Na jednym z szachowych blogów znalazłem (J.S.) ciekawą wypowiedź dotyczącą nauki gry w szachy, której autorem jest  Martin Wollf . Genialna diagnoza! Pewien przyjaciel zapytał mnie: -  Dlaczego inwestujesz tyle pieniędzy i własnego czasu, aby twój syn uczył się grać w szachy? Moja odpowiedź: Cóż, muszę przyznać się do winy:  nie płacę za to, żeby mój syn grał w szachy. Czy wiesz, dlaczego płacę? - Płacę, żeby mój syn nauczył się być zdyscyplinowany. - Płacę również za to, by mój syn mógł ćwiczyć swój umysł i rozwijać swoją kreatywność. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się radzić sobie z porażkami, z rozczarowaniami jeśli nie uda mu się osiągnąć tego, czego oczekiwał. - Płacę za mojego syna, aby nauczył się realizować swoje cele. - Płacę, aby moje dziecko zrozumiało, że aby osiągnąć mistrzostwo trzeba  ciężko pracować i trenować godzinami. I że sukces nie nastąpi z dnia na dzień. - Płacę za to, że mój syn nawiązał przyjaźnie na całe życie. - Płacę za mojego sy

Ognisko na szachownicy!

Nie wiem, czy młody mieszkaniec z Nowego Bytomia czytał książkę Aleksieja Szirowa " Ogień na szachownicy ". Jeśli znał, to wziął tytuł zbyt dosłownie, bo bawiąc w Rudzie Śląskiej z nudów rozpalił ognisko na betonowej szachownicy. Na szczęście zauważył to  operator monitoringu i młodzieniec zapłacił mandat w wysokości 500 złotych. Tak, nieznajomość zasad gry w szachy  szkodzi :)  Informację o zdarzeniu zamieścił portal internetowy Ruda Śląska - TUTAJ .

Zeta Dva 0302 silnik szachowy pod winboard. Ukazała się nowa wersja!

Zeta Dva  - silnik szachowy pod winboard Autor: Srdja Matovic Ranking JCER=1997 Zeta Dva 0302 download